Śmigus-Dyngus: Kiedy zabawa staje się przestępstwem? Ostrzeżenia dla entuzjastów tego zwyczaju!

Martyna
Prawo
28.03.2023 18:13
Śmigus-Dyngus: Kiedy zabawa staje się przestępstwem? Ostrzeżenia dla entuzjastów tego zwyczaju!

Wielkimi krokami zbliża się poniedziałek wielkanocny nazywany również śmigusem - dyngusem. Według tradycji tego dnia należy oblewać się wodą. Jednak niekiedy z pozoru niewinna zabawa przeradza się w chuligańskie wybryki. Co nam grozi za oblewanie wodą ?  

Wykroczenie 

Dla wielu osób oblewanie wodą w Poniedziałek Wielkanocny to wesoła zabawa, która posiada długą tradycję ludową. Jednak według prawa lanie wodą np. z wiadra może zostać potraktowane jako wykroczenie. Takie działanie może zostać zakwalifikowane jako zakłócanie spokoju i porządku publicznego czy spowodowanie zagrożenia za sprawą wyrzucani przedmiotów oraz wylewania płynów.  

Z kolei, w przypadku oblewania wodą samochodów, czyn ten może zostać zakwalifikowany jako wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego.  Przykładowo, jeżeli pojazd jest w trakcie jazdy, a ktoś oblewa go wodą to stwarza on zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Mandat karny  

Według przepisów kodeksu karnego mandat mnogą dostać osoby, które: 

  • oblewają wodą przechodniów 
  • wlewają wodę do mieszkań, klatek schodowych 
  • wlewają wodę do samochodów i innych pojazdów mechanicznych, a także środków komunikacji miejskiej 

Wysokość mandatu karnego może wynieść nawet do 500 złotych. Co więcej, w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej przewidziana jest kara nawet do roku pozbawienia wolności. Jeżeli, w trakcie oblewania wodą dojdzie do zniszczenia mienia to sprawa ta może trafić do sądu, który może zasądzić zadośćuczynienie w postaci odszkodowania. 

Śmigus Dyngus 

Według zwyczaju tradycja polewania się wodą była praktykowana już przez pierwszych Słowian, a pierwsza wzmianka na ten temat pochodzi z XV-wiecznego Poznania. Początkowo zwyczaj ten symbolizował zmiany wiążące się z nadejściem wiosny. Ponadto w Lany Poniedziałek: 

“Mężczyźni, głównie młodzi chłopcy, polewali dziewczęta wodą (a nawet wrzucali je do potoków), a także delikatnie „śmigali” (uderzali) je witkami po rękach i nogach, co symbolizowało życzenia zdrowia. Najchętniej zaczepiano najpiękniejsze dziewczyny – jeżeli któraś pozostała sucha, poczytywała to sobie za obrazę, bo oznaczało to, że żaden kawaler się nią nie interesuje.” - podroze.se.pl 

Czy obchodzicie Śmigus – Dyngus? 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną