Resort Edukacji opublikował informacje w sprawie maksymalnej wysokości opłaty za przedszkole. Od 1 września 2024 roku kwota ta wzrośnie.
Wyższe stawki za przedszkola
Obwieszczenie zostało opublikowane 28 lutego 2024 roku przez Ministerstwo edukacji w Monitorze Polskim. Dotyczy ono wskaźnika waloryzacji oraz maksymalnej wysokości opłaty za przedszkola prowadzone przez gminy.
Z zamieszczonych informacji wynika, że wskaźnik waloryzacji wynosi 1,144. Przekłada się to na wzrost maksymalnej wysokości kwoty opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego od 1 września 2024 roku. Obecnie jest to 1,30 złotych, po waloryzacji - 1,44 złotych.
W praktyce oznacza to, że przedszkole będzie mogło pobierać od rodziców nie więcej niż 1,44 zł za każdą godzinę (ponad 5 darmowych godzin) za korzystanie z wychowania przedszkolnego.
Podkreślmy, że jest to maksymalna stawka. O jej wysokości decyduje rada gminy, która może zdecydować o częściowym lub całkowitym zwolnieniu z opłat.
Dodajmy, że każde dziecko ma prawo do korzystania z bezpłatnej edukacji przedszkolnej w wymiarze co najmniej 5 godzin dziennie.
Obwieszczenie znajdziesz TUTAJ.
400 zł dofinansowania do żłobka
Przypomnijmy, że rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie na dzieci, które uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego lub są pod opieką opiekuna dziennego.
Dodatek finansowy można otrzymywać do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 4 lata.
Rodzic musi zdecydować, czy chce pobierać dopłatę do żłobka, czy środki z kapitału opiekuńczego na drugie i kolejne dziecko.
Wysokość dofinansowania wynosi 400 złotych miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że nie może być to więcej niż wysokość opłaty ponoszonej za pobyt dziecka w placówce (miesięczna opłata za pobyt z uwzględnieniem przyznanych zniżek). Bon nie pokrywa wyżywienia dziecka.
Warunkiem otrzymania wsparcia jest to, że placówka musi być wpisana do Rejestru Żłobków i Klubów Dziecięcych.
Pieniądze nie są przekazywane to „ręki”. Środki są przelewane na konto placówki lub opiekuna dziennego.