To warzywo praktycznie nie ma kalorii. Składa się w 96 % z wody!

Ewelina
Kulinaria
16.03.2023 14:48
To warzywo praktycznie nie ma kalorii. Składa się w 96 % z wody!

Ogórki są popularnym warzywem, a zielone ogórki są najczęściej wybieraną odmianą. Oprócz tego, że są pyszne, zielone ogórki posiadają wiele korzyści dla zdrowia i odżywiania. W tym artykule omówimy niektóre z najważniejszych właściwości zdrowotnych i dietetycznych zielonych ogórków.

Wysoka zawartość wody i niskokaloryczność

Zielone ogórki składają się głównie z wody, co czyni je idealnymi do spożycia podczas gorącego lata. Oprócz tego, są one niskokaloryczne - jedna sztuka ma tylko około 16 kalorii. Dlatego też, zielone ogórki są idealnym warzywem dla osób, które chcą zredukować masę ciała.

 Źródło witamin i minerałów

Zielone ogórki są bogatym źródłem witaminy C i K. Witamina C jest ważna dla zdrowia skóry i układu odpornościowego, natomiast witamina K pomaga w prawidłowym krzepnięciu krwi. Ogórki są również bogate w potas, który pomaga w regulacji ciśnienia krwi.

Właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne

Ogórki zawierają wiele przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych składników, w tym flawonoidy i lignany. Te związki mogą pomóc w walce z zapaleniami oraz chronić organizm przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki.

Poprawa trawienia i zdrowia jelit

Zielone ogórki są bogate w błonnik, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego trawienia oraz poprawia zdrowie jelit. Ponadto, ogórki zawierają probiotyki, które pomagają w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej jelit.

Poprawa funkcji mózgu

Ogórki zawierają składnik zwany fisetyną, który może poprawić funkcje mózgu i zmniejszyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Wnioski

Jak widać, zielone ogórki są nie tylko pyszne, ale również bardzo korzystne dla zdrowia i odżywiania. Są one bogate w wiele składników odżywczych, mają niską zawartość kalorii oraz właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Oprócz tego, mogą pomóc w poprawie trawienia, zdrowia jelit oraz funkcji mózgu.

Jak wybrać dobrego i zdrowego ogórka?

Wybierając zdrowego i dobrego zielonego ogórka, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, warto wybrać świeże ogórki, które mają jasnozieloną skórkę bez plam czy zgnilizny. Po drugie, należy wybrać ogórki o regularnym kształcie i bez zmarszczek. Ogórki powinny być twarde i chrupiące, a ich skórka powinna być delikatna i łatwo się ją obierać.

Co do odmiany, to każda odmiana zielonego ogórka jest zdrowa i wartościowa pod względem odżywczym. Jednakże, w Polsce najczęściej wybierane są dwie odmiany: gruntowe i szklarniowe. Odmiana gruntowa jest bardziej smaczna i aromatyczna, natomiast szklarniowa charakteryzuje się bardziej regularnym kształtem i skórka jest cieńsza.

Czy można jeść ogórki ze skórką?

Tak, ogórki można jeść ze skórką. Skórka zielonego ogórka jest bardzo cienka i delikatna, więc nie ma potrzeby jej obierać. W skórce ogórka znajduje się wiele składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy i przeciwutleniacze, które są korzystne dla zdrowia. Jednakże, przed spożyciem ogórka ze skórką należy dokładnie go umyć, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i pestycydy, które mogą znajdować się na powierzchni skórki.

FAQ

  1. Czy spożywanie zielonych ogórków jest korzystne dla zdrowia?

Tak, zielone ogórki są bogate w wiele składników odżywczych i mogą pomóc w poprawie zdrowia.

  1. Czy zielone ogórki są niskokaloryczne?

Tak, zielone ogórki są niskokaloryczne - jedna sztuka ma tylko około 16 kalorii.

  1. Czy ogórki są bogate w witaminy i minerały?

Tak, zielone ogórki są bogate w witaminę C i K oraz w potas.

  1. Czy zielone ogórki są dobre dla trawienia?

Tak, zielone ogórki są bogate w błonnik i mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego trawienia oraz zdrowia jelit.

  1. Czy zielone ogórki mogą pomóc w poprawie funkcji mózgu?

Tak, zielone ogórki zawierają składnik zwany fisetyną, który może pomóc w poprawie funkcji mózgu oraz zmniejszyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.

Podsumowanie

Zielone ogórki to nie tylko smaczne, ale również bardzo korzystne dla zdrowia warzywo. Zawierają wiele składników odżywczych, są niskokaloryczne i mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Mogą pomóc w poprawie trawienia, zdrowia jelit oraz funkcji mózgu. Warto włączyć zielone ogórki do swojej diety i korzystać z ich korzyści zdrowotnych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną