Jak zyskać dwa dodatkowe dni wolne od pracy? To również szansa na pomoc innym!

Justyna
Prawo
12.03.2023 9:52
Jak zyskać dwa dodatkowe dni wolne od pracy? To również szansa na pomoc innym!

Zmian w Kodeksie Pracy ciąg dalszy. Okazuje się, że istnieje sposób, aby zwiększyć liczbę dni wolnych od pracy i przy okazji zrobić coś z korzyścią dla innych. Co trzeba zrobić?

Wymiar urlopu w 2023 roku

Prawo do urlopu przysługuje osobom, które zostały zatrudnione w stosunku pracy. Podlega on regulacjom Kodeksu pracy. Obecnie wymiar urlopu wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat. Natomiast liczba dni wolnych wzrasta do 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Czas urlopu wylicza się na podstawie świadectw i dokumentów związanych z dotychczasową edukacją oraz pracą.

Co zrobić, aby zyskać dodatkowe wolne dni?

Kodeks pracy określa, w jaki sposób można zyskać dodatkowe dni wolne. Okazuje się, że jest to również szansa na uratowanie zdrowia, a nawet życia drugiego człowieka. Wystarczy oddać krew.

W Kodeksie pracy widnieje zapis, że co dwa miesiące każda osoba, która jest krwiodawcą, a równocześnie jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę może mieć dodatkowe dwa dni wolnego.

Motywacja do pomocy

Już teraz dla wielu osób motywacją do oddania krwi są dodatkowe dni wolne. Jak mówi Beata Mazurek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie:

„Rzeczywiście w czwartki przychodzi bardzo dużo osób w porównaniu do pozostałych dni tygodnia. Zapewne zwolnienie z obowiązków normalnie wykonywanych jest motywacją, pamiętajmy jednak, że te dwa dni wolne od pracy, to przywilej dla dawcy za to, że podzielił się cząstką siebie. Jeden wolny dzień przysługuje dawcy, aby zgłosił się do nas, dojechał, wykonał badania, a po oddaniu krwi odpoczął. Drugi dzień przeznaczony jest na rekonwalescencję”.

Duża popularność na Podhalu

Oddawanie krwi jest szczególnie popularną formą przedłużania urlopu na Podhalu. Jak się okazuje, każdego tygodnia co najmniej jedna trzecia krwiodawców w Zakopanem to turyści. Cieszy się z tego doktor Maria Lambert, kierownik zakopiańskiej stacji krwiodawstwa:

„Absolutnie nie widzę w tym nic zdrożnego. Dzięki turystom udaje się znacznie wzbogacić zasób krwi w niewielkim powiecie tatrzańskim”.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną