UE szykuje rewolucję! Celem zwiększenie bezpieczeństwa na drogach!

Justyna

Prawo

11.03.2023 9:44

UE szykuje rewolucję! Celem zwiększenie bezpieczeństwa na drogach!

Komisja Europejska pracuje nad projektem, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jednym z elementów nowego prawa ma być zmiana wytycznych dotyczących uprawnień dla kierowców, którzy ukończyli 70 lat lub więcej. Co dokładnie zakłada projekt?

Projekt Komisji Europejskiej

O planowanych przez Komisję Europejską zmianach dotyczących prawa jazdy zrobiło się głośno już jakiś czas temu. Rewolucja miałaby wprowadzić okres próbny dla młodych kierowców, cyfrowe dokumenty (prawo jazdy) dla wszystkich kierowców w UE, wspólną bazę punktów karnych i możliwość uzyskania prawa jazdy od 17. roku życia nawet w przypadku samochodów ciężarowych.

Obowiązkowe badania dla seniorów?

Szczególną uwagę przykuły jednak możliwe obostrzenia dla kierowców, którzy ukończyli 70. rok życia. O tym, jakiego rodzaju będą to badania, każdy z krajów członkowskich ma zdecydować sam.

Zgodnie z założeniami projektu Komisji Europejskiej prawo jazdy przysługiwałoby tylko zdrowym i regularnie sprawdzanym seniorom. W związku z tym osoby w wieku 70 lat co pięć lat będą musiały przechodzić badania.

Statystyki na korzyść seniorów

Pomysł może budzić kontrowersje, bo starsi kierowcy to często grupa z największym doświadczeniem na drogach. Często jeżdżą wolniej i ostrożniej, na dodatek nie pokonują rocznie wielu kilometrów i chętnie poruszają się trasami, które są im dobrze znane

Ponadto polskie statystyki wypadków za 2021 r. wskazują na to, że tzw. wskaźnik liczby spowodowanych wypadków akurat dla grupy wiekowej 60 plus wynosi tylko 3,49 (na 10 tys. osób). Dla porównania, w kategorii wiekowej 18-24 jest to aż 13,77, kierowcy w wieku 25-39 lat osiągnęli wskaźnik na poziomie 7,85, natomiast ci z grupy 40-59 lat – 5,46.

Zagrożenia związane ze zdrowiem

Z drugiej strony lekarze są zgodni, wraz z wiekiem często pogarszają się wzrok, słuch, czas reakcji, a także koncentracja i uwaga. Wszystkie te czynniki mogą mieć duży wpływ na bezpieczeństwo. Okazuje się, że dość powszechną przyczyną wypadków wśród starszych kierowców jest nie prędkość, lecz wymuszenie pierwszeństwa przejazdu. Starsze osoby są też bardziej narażone np. na zasłabnięcie podczas jazdy.

Problem będzie narastał

Musimy także pamiętać, że grupa seniorów w naszym społeczeństwie nieustannie się poszerza, a problem będzie narastał. W ocenie ekspertów ITS osoby starsze są najszybciej rosnąca grupą kierowców, zarówno pod względem ich liczby, jak i liczby przejechanych kilometrów.