Ugotowany ryż może być toksyczny! Dietetyk ostrzega!

Martyna P.

Dieta i żywienie

02.03.2023 11:10

Ugotowany ryż może być toksyczny! Dietetyk ostrzega!

Ryż jest chętnie wybierany jako dodatek albo baza do wielu dań. Ma on wielu zwolenników. Okazuje się jednak, że nie każda jego forma jest zdrowa. Zdarza się, że spożycie może doprowadzić do zatrucia. Sprawę przybliżył znany diety.

Dietetyk ostrzega przed trującym ryżem!

Popularny dietetyk Michał Wrzosek opublikował w mediach społecznościowych filmik, w którym ostrzega przed jedzeniem toksycznego ryżu, który może powodować zatrucia pokarmowe.

Mężczyzna w swoim materiale na TikTok-u informuje, jak ważne jest przechowywanie ryżu.

Dietetyk oznajmia, że ugotowany ryż stanowi pożywkę dla bakterii Bacillus Cereus, które powodują zatrucia pokarmowe. Temperatura, w jakiej rozwijają się bakterie, wynosi od 25 do 35 stopni Celsjusza.

Jeśli ryż znajduje się w takiej temperaturze, po około dwóch godzin wytwarza się spora ilość toksyn.

Pozostawiając ryż w temperaturze pokojowej, dojdzie do wykiełkowania zarodników. Będą się one rozmnażać i powstaną toksyny, które wywołają zatrucie.

Podgrzanie i smażenie ryży nie pomoże!

Warto dodać, że podgrzanie czy smażenie ryżu nie pomoże, gdyż toksyna ta jest odporna na wysokie temperatury.

Jedź ryż bezpośrednio po przyrządzeniu!

W związku z tym dietetyk radzi, aby ryż spożywać na bieżąco i nie przechowywać go. Jeśli jednak mamy do dyspozycji nadmiar ugotowanego ryżu najlepiej wychłodzić go i przechowywać w lodówce. Należy spożyć go w ciągu kilkunastu godzin.

Jak objawia się zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe może objawiać się wymiotami, biegunką i skurczami brzucha.

Objawy mogą wystąpić w ciągu kilku godzin i ustąpić do 1 doby.

W niektórych przypadkach objawy mogą trwać kilka dni.

Najbardziej narażone na zatrucie są dzieci, osoby starsze, osoby z upośledzonym układem odpornościowym oraz kobiety w ciąży.

Kim jest Michał Wrzosek?

Michał Wrzosek jest dietetykiem klinicznym, dietetykiem sportowym oraz doktorem dietetyki. Mężczyzna stworzył Metodę Respo. Pod jego skrzydłami metamorfozę przeszło ponad 14500 podopiecznych.