Od 1 marca 2023 czeka nas szereg zmian, które będą dotyczyć około 25 mln Polaków. Dziś przedstawimy 6 najważniejszych z nich.
- Obniżka cen biletów PKP Intercity
- Dodatek antyemerytalny dla mundurówki
- Waloryzacja emerytur i rent
- Limity dorabiania do wcześniejszych emerytur
- Autozapis do PPK
- Nowa lista leków refundowanych
Jakie zmiany czekają na nas w marcu 2023?
1. Obniżka cen biletów PKP Intercity!
W marcu ma nastąpić powrót do cen biletów PKP Intercity ze stycznia 2023 roku. Przypomnijmy, że po 11 stycznia średnia cena biletów PKP Intercity wzrosła o 17,8%. Wszystko za sprawą wyższych kosztów energii elektrycznej.
2. Dodatek antyemerytalny dla mundurówki
W marcu 2023 roku zostanie wprowadzony dodatek antyemerytalny dla funkcjonariuszy służb mundurowych.
Zmiany zakładają, że po 15 latach służby nowe miesięczne świadczenie będzie rozpoczynało się od 5% uposażenia i co roku będzie rosło o 1% do momentu osiągnięcia 15% po 25 latach.
3. Waloryzacja emerytur i rent
Na marzec 2023 roku przypada waloryzacja emerytur i rent. Wskaźnik waloryzacji wyniósł w 2023 roku 14,8%. Wskaźnik ten jest rekordowo wysoki ze względu na szalejącą inflację. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku było to tylko 7%.
Minimalny wzrost na kontach emerytów wyniesie 277 złotych.
4. Limity dorabiania do wcześniejszych emerytur
Nowe limity dorabiania do emerytury i renty pojawią się od 1 marca 2023 roku. Będzie to zmiana limitów, po których przekroczeniu pobierane świadczenia przedemerytalne oraz renty ulegają zmniejszeniu lub całkowitemu zawieszeniu.
Przepisy z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mówią, że zmniejszenie pobieranego świadczenia następuje po przekroczeniu 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a zawieszenie po przekroczeniu 130% wynagrodzenia.
Oto jak prezentują się limity, obowiązujące od 1 marca 2023 roku:
-
zmniejszenie świadczenia – 4713,50 złotych brutto,
-
zawieszenie świadczenia – 8753, 60 złotych brutto.
5. W marcu nastąpi autozapis do PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są formą dodatkowego oszczędzania. Forma ta organizowana jest przez pracodawcę we współpracy z zewnętrzną instytucją finansową. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w 2019 roku. Głównym celem PPK jest gromadzenie środków i ich wypłata po 60. roku życia.
Pracownicy mają tworzone imienne rachunki do gromadzenia środków. Pracodawca wybiera instytucję finansową do współpracy.
1 marca 2023 roku następuje autozapis.
Osoby, które spełniają warunki, w przedziale wiekowym 18-54 lat zapisywane są do PPK AUTOMATYCZNIE.
W celu rezygnacji z PPK należy złożyć pisemną deklarację – oświadczenie.
6. Nowa lista reków refundowanych!
Od 1 marca 2023 roku w życie wejdą zmiany w liście leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Ponadto wdrożone zostaną dwa programy lekowe.
Więcej przeczytasz w naszym artykule TUTAJ.