Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło w IV kwartale 2022. W związku z tym od marca możemy spodziewać się zmian niektórych wskaźników podatkowych. Co dokładnie ulegnie zmianie?
Wynagrodzenie w IV kwartale 2022 wzrosło do kwoty 6733 złote. To o ponad 250 złotych miesięcznie więcej niż we wcześniejszym kwartale.
Wzrost ten przełoży się na wynagrodzenie pracowników młodocianych oraz zwiększenie limitów przychodów rencistów i emerytów.
Pojawia się nowe limity dorabiania do emerytury i renty
Nowe limity dorabiania do emerytury i renty pojawią się od 1 marca 2023 roku. Będzie to zmiana limitów, po przekroczeniu których pobierane świadczenia przedemerytalne oraz renty ulegają zmniejszeniu lub całkowitemu zawieszeniu.
Przepisy z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mówią, że zmniejszenie pobieranego świadczenia następuje po przekroczeniu 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a zawieszenie po przekroczeniu 130% wynagrodzenia.
Oto jak prezentują się limity, obowiązujące od 1 marca 2023 roku:
-
zmniejszenie świadczenia – 4713,50 złotych brutto,
-
zawieszenie świadczenia – 8753, 60 złotych brutto.
Wyższe wynagrodzenie dla uczniów
Wyższe przeciętne wynagrodzenie za IV kwartał 2022 roku wpłynie także na wysokość wynagrodzenia dla pracowników młodocianych. Wynagrodzenie uczniów będzie wyższe od 1 marca 2023 roku. Przypomnijmy, że wynagrodzenie uczniów jest procentową częścią wynagrodzenia przeciętnego:
-
Pierwszy rok nauki – nie mniej niż 5%,
-
Drugi rok nauki – nie mniej niż 6%,
-
Trzeci rok – nie mniej niż 7%.
Oto jak prezentują się konkretne kwoty:
-
pierwszy rok nauki 336,67 złotych,
-
drugi rok nauki 404,10 złotych,
-
trzeci rok 471, 34 złote.
WAŻNE: Podane kwoty są kwotami minimalnymi. Pracodawca może wypłacić młodocianym (uczniom) wyższe wynagrodzenie. Może mieć one formę wyższego wynagrodzenia zasadniczego lub premii uznaniowej.