Dlaczego luty ma tylko 28 lub 29 dni? Czyli jak zniknęło 10 dni z kalendarza.

Ewelina
Styl życia
27.02.2023 8:48
Dlaczego luty ma tylko 28 lub 29 dni? Czyli jak zniknęło 10 dni z kalendarza.

Luty to jedyny miesiąc w roku, który ma mniej niż 30 dni. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego luty ma tak mało dni? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. W tym artykule przeanalizujemy historię lutowego kalendarza i przedstawimy kilka interesujących faktów związanych z tą niezwykłą miesiącem.

Dlaczego luty ma tak mało dni?

Musimy zagłębić się trochę w historii.

Luty w kalendarzu rzymskim miał tylko 23 dni, a każdy drugi rok dodawano dodatkowy dzień w formie tzw. roku przestępnego.

W 45 roku p.n.e. Juliusz Cezar wprowadził nowy kalendarz juliański, który zawierał dodatkowy dzień co 4 lata. Jednakże, kalendarz juliański był obliczany zbyt długo o 11 minut i 14 sekund, co w dłuższej perspektywie spowodowało, że kalendarz zaczął przesuwać się o kilka dni w stosunku do kalendarza słonecznego.

W 1582 roku papież Grzegorz XIII wprowadził kalendarz gregoriański, który rozwiązał problem z przesuwaniem się kalendarza. Nowy kalendarz zawierał kilka zmian, między innymi usunięcie 10 dni z roku 1582. Luty został skrócony o 3 dni i od tamtej pory ma tylko 28 dni, z wyjątkiem lat przestępnych.

Dlaczego tylko co 4 lata jest rok przestępny?

Rok przestępny to rok, w którym dodaje się dodatkowy dzień, czyli 29 lutego. Rok przestępny występuje co 4 lata, z wyjątkiem lat kończących się na dwie zera. W takich latach rok przestępny jest tylko wtedy, gdy jest podzielny przez 400.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż, rok trwa 365 dni i 6 godzin, co oznacza, że każde 4 lata mamy 24 godziny dodatkowe. Te 24 godziny sumują się do jednego dnia, który dodajemy do lutego co 4 lata.

    Co wydarzyło się w lutym?

    Luty to miesiąc, w którym wydarzyło się wiele ważnych wydarzeń. W 1861 roku Abraham Lincoln został zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W 1929 roku w USA wybuchł kryzys gospodarczy, który dotknął cały świat. W 1952 roku zmarł król Jerzy VI, a jego miejsce zajął książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II.

    Luty to niezwykły miesiąc, który ma wiele ciekawych faktów i historii. Wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego spowodowało skrócenie lutego o 3 dni, a co 4 lata dodajemy do niego dodatkowy dzień, tworząc rok przestępny. Luty jest również związany z astrologią, horoskopem i wieloma ważnymi wydarzeniami. Mimo, że jest to najkrótszy miesiąc w roku, to na pewno jest równie interesujący jak pozostałe.

    Zostań z nami
    Pobierz naszą aplikację mobilną