We wrześniu w życie weszły nowe przepisy dotyczące kredytu hipotecznego. W związku z tym można liczyć na zwrot dodatkowych opłat, które ponosi się w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Czy trzeba złożyć wniosek? Kiedy? Wyjaśniamy...
Banki naliczają dodatkowe opłaty
Nowe przepisy zostały wprowadzone w związku z długim czasem oczekiwania na wpis hipoteki do ksiąg wieczystych. W niektórych miastach w Polsce na taki wpis czeka się aż rok.
Kredytobiorcy ponoszą w tym okresie wyższe koszty. Do czasu ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego banki podwyższają marżę doliczaną do stawki WIBOR.
Okres do czasu ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego związany jest z wyższą marżą banku i tym samym wyższą ratą kredytu.
Banki zwracają pieniądze kredytobiorcom!
Skutkiem nowelizacji jest nałożony na banki obowiązek zwrotu osobom spłacającym kredyty hipoteczne opłat poniesionych przez nich w okresie oczekiwania na ustawienie zabezpieczenia hipotecznego.
Stworzono nowe przepisy, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy. O szczegółach poinformował Resort Sprawiedliwości.
Okazuje się, że miesięcznie można otrzymać nawet 500 złotych. Kwoty te ustalane będą indywidualnie. Pod uwagę brany będzie okres kredytowania, wysokość zadłużenia i rodzaj oferty.
Kto może liczyć na zwrot pieniędzy?
Nowe przepisy dotyczą także umów, które zostały zawarte przed wejściem w życie nowych przepisów – czyli przed 17 września 2022 roku.
TVN Biznes poinformował, że niektóre banki dokonały już pierwszych zwrotów kosztów dla kredytobiorców.
Kiedy można odzyskać pieniądze?
Zwrot dodatkowych kosztów ma nastąpić w terminie do 60 dni od dnia dokonania wpisu do hipoteki.
Czy trzeba składać wniosek?
W związku z zaistniałą sytuacją banki opublikowały komunikaty z informacją dotyczącą konieczności składania wniosku.
Bank Pekao, Bank PKO BP, Bank Credit Agricole, Citi Handlowy poinformowały, że aby otrzymać pieniądze nie trzeba składać wniosku.
W jaki sposób zwracane są środki?
Pieniądze mogą zostać przekazane na kapitał kredytu.
Inną możliwością jest automatyczne przekazanie na rachunek bankowy. Niektóre banki przekazują pieniądze przekazem pocztowym na wskazany adres korespondencyjny.