4 dniowy tydzień pracy w Polsce? Projekt ustawy w Sejmie!

Martyna P.

Prawo

11.01.2023 9:11

4 dniowy tydzień pracy w Polsce? Projekt ustawy w Sejmie!

Już jakiś czas temu pojawiły się doniesienia o pracach nad ustawą wprowadzającą czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Pomysł ten staje się coraz bardziej realny, gdyż projekt ustawy jest już w Sejmie.

 

W wielu zachodnich krajach funkcjonuje trend skracania tygodnia pracy do 4 dni. Inicjatorem projektu dotyczącego skrócenia czasu pracy w Polsce jest partia Razem.

Politycy uważają, że bardzo ważne jest wdrożenie unijnych założeń work-life-balance. Ich celem jest wprowadzenie równowagi między życie zawodowe, a prywatne.

Na stronie klubu Lewicy możemy przeczytać, że Polacy są przepracowani i rozwija się u nich wiele chorób z tym związanych tj. depresja, choroby kręgosłupa, problemy z krążeniem.

Politycy uważają także, że wypoczęty pracownik jest bardziej wydajny i kreatywny.

 

Zdjęcie Czy w Polsce będzie czterodniowy tydzień pracy? Projekt ustawy w Sejmie! #1

Czy w Polsce będzie czterodniowy tydzień pracy? 

Przypomnijmy, że pod koniec września partia Razem przedstawiła założenia projektu, a teraz projekt ustawy trafił do Sejmu.

Pojawił się proponowany przepis, który brzmi następująco:

„czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy” (art. 129 § 1 Kodeksu pracy).

W związku z tym w różny sposób możemy rozłożyć czas pracy.

W niektórych firmach z kapitałem zagranicznym już dziś w piątki pracownicy pracują krócej.

W wielu miejscach pracownicy pracują przez 10 godzin przez 4 dni tygodnia, zachowując prawo do 100 proc. wynagrodzenia.

Przypomnijmy, że Donald Tusk zapowiedział, że jeśli jego partia wygra wybory, to wprowadzi on w Polsce program pilotażowy czterodniowego tygodnia pracy.

Eksperci uważają jednak, że czterodniowy tydzień pracy może wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia oraz redukcją liczby pracowników.

Efektem wprowadzenia takiego systemu mogą być również kłopoty w gospodarce i zmniejszenie konkurencyjności firm.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że ograniczenie czasu pracy zmniejszy liczbę pracowników, co przy coraz trudniejszej sytuacji demograficznej oznaczać może spore kłopoty przedsiębiorców.

 

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

Chcielibyście wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy?