Tych witamin nie bierz przed snem! 6 suplementów diety, które nie są rekomendowane noc.

Patrycja

Zdrowie

09.01.2023 11:39

Tych witamin nie bierz przed snem! 6 suplementów diety, które nie są rekomendowane noc.

Suplementy diety, a także leki mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mogą, bo nie zawsze mają – kluczem do ich prozdrowotnego działania, jest ich prawidłowe stosowanie. Jedną z takich ważnych zasad stosowania preparatów zawierających witaminy i minerały jest przyjmowanie ich w odpowiednim momencie dnia. Okazuje się, że niektóre suplementy i leki dostępne bez recepty nie są rekomendowane na noc.

W dzisiejszych czasach ciężko nam zadbać o zbilansowaną dietę. Żyjemy w biegu, jesteśmy zestresowani i przepracowanie, z tego względu chętnie sięgamy po suplementy uzupełniające witaminy i minerały, które mogą poprawić nasze samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Warto zadbać, nie tylko o odpowiednio dobrane preparaty, ale także przestrzegać ich dawkowania. To z czym spożywamy dany preparat i o jakiej porze dnia również powinno zawierać się w pojęciu prawidłowego dawkowania. W tym artykule podpowiemy, których preparatów nie należy stosować wieczorem.

Zdjęcie Tych preparatów lepiej nie bierz przed snem! #1

Witamina  D

Witamina D należy do grupy witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. To z uwagi na ten fakt zaleca się przyjmowanie preparatów zawierających witaminę D wraz z głównym posiłkiem – który zazwyczaj okazuje się najbardziej bogaty w tłuszcze i przypada zazwyczaj w porze obiadowej. Suplement lub lek w połączeniu z posiłkiem bogatym w tłuszcze przyswaja się o 32% lepiej niż w zestawieniu z przyjęciem podczas beztłuszczowego posiłku. Ponadto przyjmowanie witaminy D na noc może istotnie wpłynąć na naturalna produkcję melatoniny, może ją spowolnić, a nawet zatrzymać. Najprawdopodobniej ma to związek z tym, że witamina D jest produkowana przez skórę w trakcie ekspozycji na słońce i organizm odbiera jej dostarczanie jako sygnał, że wciąż jest dzień. Melatonina jest istotnym hormonem, który reguluje nasz rytm dobowy, wiec jej wahania spowodowane przyjmowaniem witaminy D mogą wpłynąć na jakość naszego snu.

Witamina C

Witamina C powinna być przyjmowana zawsze z posiłkiem lub bezpośrednio po nim. Możemy ją zażyć do wczesnej kolacji, jednak nie bezpośrednio przed snem. Stosowana w ten sposób może powodować problemy z refluksem, ból i rozstrój żołądka, a także problemy jelitowe.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu naszego układu nerwowego, m.in. wpływając na produkcję takich hormonów jak serotonina czy melatonina. Przyjmowanie ich na noc może aktywować układ nerwowy, w tym mózg, co może przełożyć się na trudności w zasypianiu. Preparaty zawierające witaminy z grupy B najlepiej przyjmować rano ze śniadaniem, a przynajmniej nie później niż do godziny 14.

Zdjęcie Tych preparatów lepiej nie bierz przed snem! #2

Wapń

Wapń to preparat, który ma kilka zaleceń dotyczących jego przyjmowania. Zanim zaczniemy stosować preparaty zawierające ten pierwiastek należy sprawdzić czy nie wchodzą one w interakcje z naszymi lekami lub suplementami diety, które stosujemy. Między innymi wapń spowalnia, a nawet zatrzymuje wchłanianie magnezu. Z kolei ten zawartość tego pierwiastka w porze nocnej jest kluczowa ponieważ pozwala się nam on zrelaksować. Drugim powodem jest fakt, ze wapń warto przyjmować razem z witaminą D, która wpływa na lepszą absorpcję tego pierwiastka, a tej jak już wiemy nie należy przyjmować wieczorem.

Multiwitaminy i minerały

Nie tylko pojedyncze witaminy czy minerały nie powinny być stosowane na noc, ale także ich mieszanki. Preparaty, które zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A, D, E i K najlepiej przyjmować z posiłkami zawierającymi tłuszcz. Z kolei takie posiłki – duże i bogate w tłuszcze nie są zalecane wieczorem, dlatego po te preparaty lepiej sięgać w okolicach pory obiadowej. Ponadto multiwitaminowe suplementy diety zazwyczaj zawierają także witaminy z grupy B, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość snu, o czym pisaliśmy powyżej.

Multiwitaminy, minerały i zioła dodające energii

Niektóre preparaty wielowitaminowe zawierają w swoim składzie dodatkowe składniki takie jak koenzym Q10, kofeina, guarana, yerba-mate, zielona herbata czy żeń-szeń. Są to składniki działające pobudzające, więc nie najlepszym pomysłem sjest stosowanie ich w porze wieczornej. Suplementy takie zazwyczaj są prezentowane jako te dodające energii, jednak nie zawsze, dlatego zawsze czytajmy skład preparatów które wybieramy, aby móc je prawidłowo stosować.

 

Ciekawostka

Są też takie preparaty, których zażywanie w porze wieczornej jest zalecane. Przykładem może być tu magnez, który pomaga nam się odprężyć i zrelaksować a tym samym ułatwia zasypianie.