Reforma ETS coraz bliżej! Jakie zmiany czekają Polaków?

Justyna
Prawo
27.12.2022 18:50
Reforma ETS coraz bliżej! Jakie zmiany czekają Polaków?

Parlamentem Europejskim osiągnął porozumienie z Radą UE w sprawie rewizji handlu uprawnieniami do emisji CO2. Mieszkańcy UE już za kilka lat mają płacić za emisję z budynków mieszkalnych oraz pojazdów.

Stopniowa redukcja limitów

Przedstawiciele państw członkowskich oraz Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie reformy systemu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Przedsiębiorstwom systematycznie i w szybkim tempie będą redukowane bezpłatne limity CO2.

Firmy energetyczne i przemysł już od kilku lat musiały uzyskiwać pozwolenia na emisję gazów cieplarnianych. Co roku bezpłatne limity są redukowane: przedsiębiorstwa były zmuszane do ograniczenia emisji bądź ponoszenia coraz większych kosztów. Kulminacja w postaci skasowania ulg nastąpi w 2034 roku, gdy każda produkcja dwutlenku węgla ma wiązać się z opłatami.

Wzrost kosztów utrzymania

Szczególnie interesujące dla zwykłych obywateli wydaje się włączenie budynków mieszkalnych (i transportu) do ETS zapowiadane już na 2027 r. Zmiana ta z pewnością wpłynie na wzrost kosztów utrzymania nieruchomości mieszkalnych przedsiębiorców oraz osób prywatnych, głównie w kontekście ogrzewania.

Teoretycznie wpływ nowego systemu handlu uprawnieniami do emisji na gospodarstwa domowe ma znacząco złagodzić Społeczny Fundusz Klimatyczny. Funkcjonujący od 2026 roku program będzie bowiem zasilany kwotą 86,7 mld euro, pochodzącą z dochodów uzyskanych dzięki aukcjom emisji CO2 oraz z wkładów państw członkowskich. Pozwoli to, by ochrona odbiorców o niskich i średnich dochodach była możliwa jak najszybciej, lecz jednocześnie dodatkowo obciąży budżety państw.

Wsparcie dla obywateli

Jednym z instrumentów ochrony obywateli przez wzrostem kosztów prawdopodobnie będą dopłaty do rachunków dla najbiedniejszych gospodarstw domowych. To jednak z pewnością nie wystarczy. Kolejny krok mają stanowić dofinansowania do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne oraz zwiększone finansowanie inwestycji w efektywność energetyczną.

Teoretycznie rządzący już teraz podjęli pewne działania w tym kierunku wprowadzając zmiany w programie Czyste Powietrze, które wejdą w życie 3 stycznia 2023 r. Będzie mogło z niego skorzystać więcej osób (o rocznych dochodach do 135 tys. zł, a nie jak dotychczas - do 100 tys. zł), oprócz tego w określonych przypadkach wzrośnie też oferowane dofinansowanie. Ma to zachęcić Polaków do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków, co z kolei pozwoli obniżyć koszty utrzymania nieruchomości w przyszłości.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną