Nowy unijny projekt będzie dotyczył wysokości zarobków kobiet i mężczyzn zatrudnionych na tych samych stanowiskach. Komisja zapowiada sprawdzanie firm, którzy zatrudniają powyżej 100 pracowników. Wyjaśniamy szczegóły.
Nierówności płacowe
Wiele osób uważa, że sytuacja kobiet na rynku pracy znacząco różni się od perspektyw mężczyzn. Duży procent Pań uważa, że zarabia mniej niż mężczyźni, mimo że pracują na tych samych stanowiskach. Jak wynika z najnowszych badań:
“Gender pay gap wynosi w Polsce 4,5 %. Właśnie tyle kobiety – uśredniając – miałyby zarabiać mniej od mężczyzn. Miara ta odnosi się do stawki godzinowej, ponieważ kobiety statystycznie zawodowo pracują mniej niż mężczyźni.” - publicystyka.ngo.pl
Gender pay gap, czyli nierówności płacowe kobiet i mężczyzn są obserwowane na całym świecie. Eksperci uważają, że jest to związane z faktem, iż wiele kobiet pracuje krócej. Ma to być związane z posiadaniem dzieci.
Projekt unijny
Dziś (15.12.2022) na zebraniu rady komisji europejskiej zostały określone przepisy dotyczące różnic zarobkowych między zatrudnianymi kobietami oraz mężczyznami. Zgodnie z założeniem traktatu o funkcjonowaniu UE:
„każde państwo członkowskie zapewnia stosowanie zasady równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości”
Badacze tego zjawiska szacują, że mimo przepisów kobiety nadal zarabiają statystycznie mniej niż mężczyźni. W UE zarobki Pań są ok. 13% niższe. Dotychczas największe różnice w wysokości płac zaobserwowano w Łotwie, gdzie pensje kobiet są o 22,3 % mniejsze. Natomiast najmniejszą różnicę wykazano w Luksemburgu, gdzie wynosi 0,7 %.
Jawne pensje
Według porozumienia między Parlamentem Europejskim a Radą pracownicy i przedstawiciele grup pracowniczych będą mieli prawo do otrzymania informacji dotyczących wysokości otrzymywanych pensji oraz średnich poziomów wynagrodzenia w podziale na płeć.
Ponadto w przypadku przypuszczenia o złamaniu przepisu o nierówności płac, do zadań pracodawcy będzie należało wykazanie, że do takiego czynu nie doszło. W przeciwnym razie sprawa trafi do sądu. Nowe przepisy wejdą w życie 20 dni po opublikowaniu w dzienniku urzędowym UE.