Nie dostałeś dodatku węglowe? Sprawdź, jak się odwołać

Agnieszka
Dofinansowania
12.12.2022 10:59
Nie dostałeś dodatku węglowe? Sprawdź, jak się odwołać

 

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, temat dodatku węglowego znów pojawia się w przestrzeni publicznej. Pytania mają szczególnie osoby, którym odmówiono przyznania 3 tysięcy zł dodatku węglowego ze względu na odmowę przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w celu sprawdzenia, czy pod jednym adresem mieszka wiele rodzin. 

Jeśli Ty też jesteś w takiej sytuacji, sprawdź, jak się odwołać.

Odmowa wszczęcia wywiadu środowiskowego

Przepisy o dodatku węglowym mówią, że jeden dodatek przyznaje się na jeden adres, chyba, że pod jednym adresem mieści się więcej gospodarstw domowych. Wtedy każde z nich otrzymuje dodatek węglowy.

Aby to ustalić, gmina powinna zdecydować o rozpoczęciu wywiadu środowiskowego. Tylko w ten sposób można udowodnić to, że pod jednym adresem mieści się kilka gospodarstw domowych. Jeśli więc gmina wydała decyzję negatywną, warto się od niej odwołać i wnioskować o podjęcie wywiadu środowiskowego.

Jak odwołać się od negatywnej decyzji o przyznanie dodatku węglowego?

Odwołanie powinno zawierać następujące dane:

  • dane osobowe wnioskodawcy
  • dane osobowe (imiona, nazwiska, PESEL) osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym
  • dokładny adres domu lub mieszkania
  • data i sposób złożenia wniosku dodatek węglowy
  • data otrzymania odmowy, sygnatura lub numer dokumentu urzędowego
  • czytelny podpis, data i miejsce sporządzenia pisma.

Tak przygotowane odwołania można wnieść do gminy bez względu na sytuację związaną z odmową przyznania dodatku węglowego. Jeśli jednak powodem jest nieprzeprowadzenie wywiadu środowiskowego, warto dodać taką informację w odwołaniu:

“Oświadczam, że zamieszkuję pod adresem ul.(...) w odrębnym lokalu w rozumieniu art. 2 ust 3c-3d ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1692, 1967, 2236). Spełniam więc przesłanki do otrzymania dodatku węglowego. Z uwagi na nieprzeprowadzenie wywiadu środowiskowego nie jestem jednak tego w stanie udowodnić.” - czytamy we wzorze wniosku na portalu samorzad.infor.pl.

 

Odwołanie od decyzji o przyznanie dodatku węglowego można złożyć w gminie jedynie w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji. 

Ważne: odwołać można się tylko wtedy, gdy została wydana decyzja. Niestety, w przypadku wielu gospodarstw domowych pod jednym adresem, gmina często pozostawia bez rozpatrzenia wnioski z tego samego adresu. Wtedy odwołać się nie można. Można natomiast złożyć skargę na bezczynność.