Od dziś ważne zmiany w kodeksie! Praca zdalna z nowymi przepisami. Co się zmieni od 7 kwietnia z 2023 roku?

Justyna
Prawo
03.12.2022 18:32
Od dziś ważne zmiany w kodeksie! Praca zdalna z nowymi przepisami. Co się zmieni od 7 kwietnia z 2023 roku?

Kodeks pracy po raz kolejny uległ zmianie. Nareszcie znalazła w nim swoje uregulowanie praca zdalna. Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej wchodzą w życie już dziś 7 kwietnia 2023 roku. Co się zmieni? Jakie regulacje zostaną wprowadzone?

Najważniejsze zmiany

Wprowadzana nowelizacja szczegółowo reguluje zasady pracy zdalnej. Przedstawiamy najważniejsze przepisy.

Kto będzie mógł pracować zdalnie?

Nowe prawo daje możliwość całkowitej pracy zdalnej lub pracy w trybie hybrydowym, w zależności od potrzeb pracownika i pracodawcy. Szczegóły w tym zakresie będą uzgadniane przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia bez konieczności jej potwierdzania w formie pisemnej. 

Miejsce pracy zdalnej pracownika będzie musiało być ustalone z pracodawcą. Może być to miejsce zamieszkania lub inne miejsce, jednak każdorazowa zmiana miejsca pracy zdalnej powinna zostać zgłoszona. 

Zdjęcie Od dziś ważne zmiany w kodeksie! Praca zdalna z nowymi przepisami. Co się zmieni od 7 kwietnia z 2023 roku? #1

Praca zdalna na polecenie pracodawcy

W szczególnych przypadkach pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na pracę zdalną. Będzie to możliwe:

  • w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, w okresie 3 miesięcy od ich odwołania,
  •  okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej,
  • oraz w przypadku, gdy pracownik złoży oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej.

Okazjonalna praca zdalna

Pracę zdalną będzie można też wykonywać okazjonalnie, na wniosek pracownika, w sytuacjach wyższej konieczności, np. w przypadku opieki nad potrzebującym członkiem rodziny. Wniosek musi wówczas zostać złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Pracownik będzie miał w tym celu do wykorzystania 24 dni w roku kalendarzowym.

Komu nie można odmówić pracy zdalnej?

Istnieje kilka grup pracowników, którym pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. Są to:

  • kobiety w ciąży
  • rodzice którzy wychowują dziecko do 4. roku życia
  • osoby, które opiekują się bliskim członkiem rodziny posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Obowiązki pracodawcy w trakcie pracy zdalnej

Pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi wykonującemu prace zdalną odpowiednie materiały i narzędzia, w tym urządzenia techniczne takie jak komputer, telefon itp.  Pracodawca pokrywa również koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

Kontrola trzeźwości i BHP

Nowelizacja Kodeksu pracy daje też pracodawcom możliwość wprowadzenia kontroli trzeźwości swoich pracowników. Chodzi o sprawdzenie, czy pracownik nie jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Pracodawca może też skontrolować pracownika i jego miejsce pracy pod kątem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Zdjęcie Od dziś ważne zmiany w kodeksie! Praca zdalna z nowymi przepisami. Co się zmieni od 7 kwietnia z 2023 roku? #2

Przepisy mówią, że takie kontrole będą mogły być przeprowadzone, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia. Jeśli wykryta zostanie obecność wspomnianych substancji, pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia pracownika do pracy.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną