Co zrobić z wodą święconą po kolędzie?

Justyna

Dom

11.01.2023 17:43

Co zrobić z wodą święconą po kolędzie?

Woda święcona pojawia się w naszych domach przede wszystkim w związku z wizytą duszpasterską księdza, który wykorzystuje ją w trakcie błogosławienia mieszkania. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, co można z nią zrobić w domu, jeśli ksiądz nie zużyje jej w całości?

Jedno z sakramentaliów

Woda święcona należy do tzw. „sakramentaliów”. Zgodnie z przekazem Katechizmu Kościoła Katolickiego, są to przedmioty oraz czynności, które na wzór sakramentów i dzięki modlitwie, przygotowują ludzi na przyjęcie głównego skutku sakramentów, a także uświęcają codzienne życie.

Do sakramentaliów zaliczamy czynności takie jak poświęcenia, błogosławieństwa, egzorcyzmy, ale także obrzędy np. pogrzeb, czy posypanie głów popiołem. Należą do nich także medaliki, szkaplerze, sól egzorcyzmowana oraz wiele innych przedmiotów.

Woda święcona w domu

Wizyta duszpasterska to najczęstsza, lecz nie jedyna  okazja do wykorzystania wody święconej w domu. Wiele rodzin katolickich korzysta z niej nawet na co dzień. Dzięki zamontowanej przy wejściu kropielnicy, w której przechowują wodę, praktykują zwyczaj robienia znaku krzyża podczas wyjścia z mieszkania lub powrotu do niego. Ponadto wody święconej można użyć np. podczas błogosławieństwa narzeczonych tuż przed ślubem.

W przypadku, gdy nie wiemy co zrobić z wodą święconą pozostałą po kolędzie, serwis wiara.pl podpowiada, by wylać ją "w godne miejsce" . Może to być na przykład grób kogoś bliskiego lub rosnące kwiaty. Należy natomiast powstrzymać się od wylewania jej do zlewu.

Woda święcona w kościele

Woda święcona wykorzystywana jest w wielu przypadkach. Stosuje się ją do przeprowadzania sakramentu chrztu, a także podczas wielkanocnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, opłatków na stół wigilijny, kadzidła i kredy w Trzech Króli, palm w Niedzielę Palmową, ziół w święto Matki Boskiej Zielnej, świec w święto Matki Bożej Gromnicznej, obrączek na ślub czy medalików, szkaplerzy oraz różańców.

W kościołach woda święcona obecna jest w przedsionku świątyni, gdzie ulokowane jest przeznaczone na nią naczynie, czyli kropielnica. Wchodząc do środka, wierni zanurzają w niej dłoń, a następnie czynią znak krzyża, co stanowi symboliczne przypomnienie sakramentu chrztu.