Co symbolizuje maskotka mundialu w Katarze?

Agnieszka
Newsy
21.11.2022 9:24
Co symbolizuje maskotka mundialu w Katarze? źródło okładki: https://www.instagram.com/p/ClMdUvrLJd4/

Za nami uroczyste rozpoczęcie mistrzostw świata w piłce nożnej 2022 w Katarze. Uroczystość rozpoczęcia mundialu była ciekawa, a szczególną uwagę przykuła maskotka tegorocznego mundialu - La’eeb. Czym jest biała postać przypominająca Duszka Caspera? Co symbolizuje? Wbrew przekonaniom nie jest to ani duszek, ani płaszczka.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022

Tegoroczny mundial odbywa się w Katarze. Jest to pierwszy raz w historii, gdy mistrzostwa świata odbywają się w kraju arabskim. Za nami także pierwszy mecz otwarcia Katar - Ekwador z wynikiem 0:2 dla Ekwadoru. 

Podczas uroczystego otwarcia mundialu na scenie pojawił się między innymi Jungkook, popularny piosenkarz z grupy BTS. Inną “gwiazdą wieczoru” okazała się maskotka mundialu - La’eeb. Początkowo kibice zaczęli zastanawiać się, co w ogóle symbolizuje biała postać. Szybko poznali na to pytanie odpowiedź.

Czym jest biała maskotka tegorocznego mundialu?

Choć biała maskotka La’eeb do złudzenia przypomina ducha lub płaszczkę, jej znaczenie jest zupełnie inne. Okazuje się bowiem, że według FIFA La’eeb to "arabskie słowo oznaczające super utalentowanego gracza", który jest geniuszem w swoim fachu. Wygląd maskotki natomiast ma symbolizować tradycyjny arabski strój męski.

Łącząc te informacje okazuje się więc, że La’eeb jest po prostu radosnym, niesłychanie utalentowanym piłkarzem w tradycyjnym arabskim stroju.

Przedstawienie La’eeb w filmiku 

W filmiku przedstawiającym tę postać widzimy, że La’eeb brał udział w każdym dotychczasowym mundialu, na którym świetnie grał. Co więcej, w filmiku pokazane jest, że to on strzelał historyczne gole, między innymi ten słynnej "ręki Boga" Diego Armando Maradony. 

"La'eeb to zabawna i psotna postać, która pochodzi z wersetu maskotek, równoległego świata, w którym żyją wszystkie maskotki turniejowe" – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez FIFA.

"La'eeb może być wytworem twojej wyobraźni. Jest kimkolwiek fan piłki nożnej chce, żeby był" – dodano.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną