Wyższe emerytury i renty od 2023 roku? Jest decyzja!

Agnieszka

Newsy

17.11.2022 11:03

Wyższe emerytury i renty od 2023 roku? Jest decyzja!

Jeśli prezydent Andrzej Duda zatwierdzi przygotowaną przez sejm i senat nowelę o waloryzacji emerytur i rent, świadczenia te od przyszłego roku nieco wzrosną. Jak będzie to wyglądało w praktyce? O ile więcej otrzymają seniorzy? Ile będzie wynosiła minimalna renta i emerytura?

Senat przyjął nowelę o waloryzacji emerytur i rent

Sejm jakiś czas temu przygotował nowelę o waloryzacji emerytur i rent. Została ona przekazana do senatu, który również przyjął ją bez poprawek. Za nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Zmiany czekają więc tylko na zatwierdzenie Andrzeja Dudy. Wydaje się więc, że jest to tylko formalność i od 2023 roku emeryci i renciści będą mogli liczyć na podwyżkę swoich świadczeń.

O ile wzrosną emerytury i renty?

Nadchodzą podwyżki świadczeń dla emerytów i rencistów. Nowelizacja zakłada, że wzrosną one o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 procent.

Jeśli prezydent podpisze się pod zmianami, od 2023 roku emerytury i renty wzrosną  więc przynajmniej o 250 zł. Natomiast najniższe świadczenia będą wynosiły 1588,44 zł. Kwota ta będzie dotyczyła najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej. Natomiast w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, kwota wzrośnie do 1191,33 zł

Osoby, które pobierają emeryturę częściową, również skorzystają. W ich przypadku jednak kwota waloryzacji będzie wynosić nie mniej niż 125 zł. 

Jak łatwo się domyśleć, podwyżki świadczeń dla emerytów i rencistów mają związek z szalejącą inflacją, która obecnie jest na najwyższym od 20 lat poziomie. 

Czym jest wskaźnik waloryzacji?

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. - czytamy w dzienniku ustaw.