Jak prawidłowo zawiesić polską flagę? Nie popełniaj tego błędu

Martyna P.
Prawo
09.11.2022 8:29
Jak prawidłowo zawiesić polską flagę? Nie popełniaj tego błędu

Zbliża się Święto Narodowe i część polaków decyduje się na wywieszenie biało czerwonej flagi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że istnieje kilka zasad związanych z jej wywieszeniem. Na co zwrócić uwagę?

Kara za nieodpowiednie traktowanie flagi

Na wstępie warto podkreślić, że flaga jest symbolem narodowym. Należy traktować ją z szacunkiem.

Osoby, które zlekceważą zasady, mogą podlegać karze Kodeksu Wykroczeń (art. 49). Chodzi o karę za nieodpowiednie zachowanie wobec symboli narodowych.

Oto dokładne brzmienie:

 • 1.Kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny.
 • 2.Tej samej karze podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto Kodeks Karny przewiduję karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku dla osób, które znieważają, niszczą, uszkadzają lub usuwają godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy (art. 137 Kodeksu Karnego).

 

Zdjęcie Jak prawidłowo zawiesić polską flagę? Nie popełniaj tego błędu #1

Jak wywiesić flagę? Wskazówki 

W związku ze zbliżającym się Świętem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało przewodnik o nazwie „Biało Czerwona”. Opisano w nim kilka zasad dotyczących wywieszania polskiej flagi.

Oto one:

 • Flaga powinna być eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym;
 • Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości;
 • drzewce powinny być umieszczane w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni od ściany budynku;
 • Drzewce można umieścić także poziomo na balkonie lub w oknie.
 • Faga musi mieć czyste barwy;
 • Flaga nie powinna dotykać ziemi, podłogi, wody;
 • Flaga nie może być dziurawa, postrzępiona, ani pognieciona;
 • Na fladze  państwowej  RP  nie  wolno  umieszczać  żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków;
 • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.

Ministerstwo zwraca także uwagę, że flagę należy zdjąć w razie nagłego pogorszenia pogody. W przypadku gwałtownych porywów wiatru, ulewy, czy śnieżycy.

Podano także informacje, że godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Nie popełniaj tych błędów - 10 błędów, które ludzie popełniają  wywieszając flagę narodową:

 1. Wywieszanie pogiętej lub niewyprasowanej flagi – powinno się zawsze dbać o to, aby flaga była czysta i wyprasowana, co jest wyrazem szacunku dla symbolu narodowego.

 2. Nieodpowiednie umiejscowienie – flaga powinna być wywieszona w takim miejscu, gdzie nie będzie dotykać ziemi, roślinności, czy innych przedmiotów; powinna swobodnie powiewać na wietrze.

 3. Nieprawidłowe proporcje – flaga powinna mieć odpowiednie, zgodne z normą proporcje. Niektórzy wywieszają flagi o nieprawidłowych wymiarach, co jest niezgodne z etykietą.

 4. Zły stan flagi – wywieszanie zniszczonych, wyblakłych lub uszkodzonych flag jest uważane za nieodpowiednie i może być odbierane jako brak szacunku dla symbolu.

 5. Niewłaściwa orientacja – flaga powinna być wywieszona tak, aby barwa biała znajdowała się na górze, a czerwona na dole; wywieszenie jej odwrotnie jest błędem.

 6. Wywieszanie flagi w dni nieodpowiednie – choć wywieszanie flagi nie jest ograniczone tylko do dni świątecznych, to istnieją pewne dni, w których wywieszanie flagi jest szczególnie zalecane i odbywa się z dodatkowym ceremoniałem.

 7. Brak oświetlenia flagi po zmroku – jeśli flaga jest wywieszona przez całą dobę, powinna być odpowiednio oświetlona po zmroku.

 8. Wywieszanie flagi w nieodpowiednich miejscach – flaga nie powinna być wywieszana w miejscach, które mogą być uznane za niegodne lub kontrowersyjne.

 9. Używanie flagi jako dekoracji – flagi nie powinno się używać jako  zasłony czy innej formy dekoracji. Jest to symbol narodowy, a nie zwykły element dekoracyjny.

 10. Dodawanie jakichkolwiek napisów lub obrazów do flagi – flaga nie powinna zawierać żadnych dodatków, takich jak emblematy, napisy czy personalizacje.

Pamiętanie o tych zasadach jest wyrazem szacunku dla flagi i dla kraju, którego jest symbolem.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie TUTAJ

 

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną