Hit z apteki za 18 zł na przebarwienia i tłustą cerę! Zaskakujące właściwości Acne-derm!

Patrycja
Zdrowie
29.09.2022 0:23
Hit z apteki za 18 zł na przebarwienia i tłustą cerę! Zaskakujące właściwości Acne-derm!

Kwas azelinowy to substancja niezwykle popularna w kosmetyce i medycynie. Ma on wielokierunkowe działanie, dlatego tak często wykorzystuje się go przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń skórnych. Sprawdźmy jakie zastosowanie ma hitowy krem z apteki pod nazwą Acne-derm, którego główną substancją czynną jest właśnie kwas azelinowy.

 

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem, który wyróżnia się wysoką skutecznością, dlatego znalazł zastosowanie zarówno w dermatologii, jak i kosmetyce. Cechą charakterystyczną kwasu azelainowego jest wielokierunkowe działanie, dzięki czemu zarówno pomaga leczyć choroby skóry, ich następstwa, jak i zapobiegać ponownemu wystąpieniu zmian. Substancję możemy spotkać w wielu kosmetykach przeznaczonych do skóry trądzikowej czy naczyniowej, w tym wrażliwej i nadreaktywnej. Zastosowanie znalazła również w gabinetach kosmetycznych, gdzie w płynnej formie jest składnikiem peelingów chemicznych dedykowanych skórze trądzikowej, łojotokowej i zanieczyszczonej. To delikatna substancja, która nie podrażnia i nie uszkadza nawet najbardziej wrażliwej skóry. Przy wysokim stężeniu może dawać przejściowe uczucie swędzenia czy ściągnięcia.

Właściwości kwasu azelainowego

 • działa przeciwbakteryjnie –  wykazuje działanie bakteriobójcze w tym na bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku,
 • działa przeciwzapalnie – zmniejsza ryzyko infekcji i powstania blizn,
 • reguluje pracę gruczołów łojowych – zmniejsza wydzielanie sebum, minimalizując przetłuszczanie się i błyszczenie skóry,
 • rozjaśnia przebarwienia – blokuje powstawanie melaniny, która jest odpowiedzialna za przebarwienia na skórze,
 • zmniejsza nadmierną keratynizację – zmniejsza zaskórniki i oczyszcza pory,
 • złuszcza martwy komórki naskórek,
 • działa antyoksydacyjne – neutralizuje działanie wolnych rodników i chroni skórę przed starzeniem się
 • pobudza do syntezy nowych komórek w głebiej położonych warstwach skóry

 

Acne-derm

Skuteczność kwasu azelainowego jest potwierdzona, dlatego też jest on składnikiem nie tylko kosmetyków, ale i leków, maści oraz kremów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji. Jednym z najtańszych preparatów leczniczych zawierających kwas azelainowy w wysokiej dawce, bo aż 20%, jest Acne-derm. Jest to lek, który ma postać kremu o działaniu przeciwbakteryjnym przeciwtrądzikowym, złuszczającym, wybielającym, zmniejszającym ilość zaskórników, obniżającym grubość warstwy rogowej skóry.  Plusem tego kwasu jest to, że można go stosować przez cały rok, nawet latem, chociaż w okresie stosowania zaleca się używanie kremów z filtrem.  Acne-derm kupimy jedynie w aptekach, za opakowanie 20 gram zapłacimy około 18 złotych, co w porównaniu do innych preparatów o tak dużej zawartości tej substancji jest ceną dużo niższą.

Zdjęcie Hit z apteki za 18 zł na przebarwienia i tłustą cerę! Zaskakujące właściwości Acne-derm! #1

Wskazania do stosowania

Trądzik

Kwas azelainowy hamuje rozwój bakterii, w tym bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku (Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis) oraz wytwarzanie kwasów tłuszczowych, mających szczególne znaczenie w powstawaniu zmian trądzikowych. Substancja znalazła zastosowanie w terapii trądziku młodzieńczego, jak i wieku dorosłego, jej efektywność jest porównywalna z retinoidami. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i złuszczającym kwas azelainowy wykorzystywany jest także do leczenia miejscowych nadkażeń.

Zdjęcie Hit z apteki za 18 zł na przebarwienia i tłustą cerę! Zaskakujące właściwości Acne-derm! #2

Trądzik różowaty

Kwas azelainowy to jedna z niewielu substancji, która sprawdza się zarówno w trądziku pospolitym, jak i różowatym. Skutecznie zmniejsza rumień i postępowanie zmian zapalnych, nie naruszając ochronnej bariery skóry i nie podrażniając jej.

Skóra zanieczyszczona, rozszerzone pory i zaskórniki

Dzięki właściwościom peelingującym kwas azelainowy działa przeciwzaskórnikowo,  złuszcza martwy naskórek i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, w których gromadzą się bakterie.

Skóra tłusta, łojotokowa

Kwas azelainowy hamuje przeminę testosteronu w DHT, dzięki czemu zostaje ograniczona praca gruczołów łojowych, w efekcie czego poprawia się kondycja skóry.

Zapalenie mieszków włosowych

Działanie złuszczające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne kwasu azelainowego sprawia, że dobrze sprawdza się także w leczeniu zapalenia mieszków włosowych, które jest częstym problemem po goleniu czy depilacji.

Zdjęcie Hit z apteki za 18 zł na przebarwienia i tłustą cerę! Zaskakujące właściwości Acne-derm! #3

Przebarwienia

Kwas azelainowy hamuje syntezę w obszarze pobudzonych melanocytów oraz aktywność enzymów mitochondrialnych. Bardzo dobrze radzi sobie zarówno z przebarwieniami trądzikowymi, jak i słonecznymi, hormonalnymi czy pooparzeniowymi.

Zmarszczki, która zmęczona, poszarzała, w złej kondycji

Kwas azelainowy zmniejsza wiotkość i suchość skóry, poprawia jej koloryt oraz teksturę. Ponadto redukuje drobne linie i zmarszczki oraz cofa objawy fotostarzenia, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym. Regularne stosowanie kremu pozwala poprawić kondycję i koloryt skóry oraz przywrócić jej promienny wygląd, co w efekcie wpływa na jej odmłodzenie i wygładzenie zmarszczek.

Stosowanie

Krem stosuje się dwa razy dziennie, najczęściej miejscowo na zmiany, można jednak stosować go  na całą twarz po połączeniu z ulubionym kosmetykiem.  Pacjenci ze skorą wrażliwą przez pierwszy tydzień leczenia powinni stosować krem tylko raz na dobę, najlepiej na noc.  Jednorazowo nie powinniśmy przekroczyć 1 grama kremu (pasek około 4cm). Maksymalnie na dobę można zastosować 2 gramy kremu.

Zdjęcie Hit z apteki za 18 zł na przebarwienia i tłustą cerę! Zaskakujące właściwości Acne-derm! #4

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania jest uczulenie na kwas azelainowy lub inne składniki preparatu leczniczego. Preparat o tak wysokim stężeniu kwasu azelainowego skierowany jest do osób, które ukończyły 12 rok życia, nie powinien być stosowany w ciąży i przez kobiety karmiące piersią. Ostrożność zachować powinny osoby o ciemnej karnacji, u których Acne-derm może spowodować miejscowe rozjaśnienie skóry i osoby które równolegle stosują inne miejscowe leki na skórę.  Kwas azelainowy nie jest także polecany:

 • osobom stosującym terapię pochodnymi witaminy A
 • w przypadku skóry uszkodzonej
 • w ostrych stanach zapalnych skóry
 • pacjentom, którzy na około 3 miesiące przed zastosowaniem kwasu azelainowego w wybranym miejscu mieli przeprowadzony zabieg chirurgiczny
 • nawet do pół roku po kuracji krioterapią

Działania niepożądane

 • miejscowe podrażnienia skóry
 • świąd i zaczerwienienie
 • uczucie pieczenia i ściągnięcia
 • łuszczenie skóry
 • kontaktowe zapalenie skóry
 • białe plamy lub rozjaśnienie skóry
 • reakcje nadwrażliwości na światło
 • alergiczne reakcje skórne (wysypka)

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną