Prawo budowlane: Nadchodzą nowe obowiązki dla właścicieli budynków!

Martyna P.
Prawo
16.09.2022 8:32
Prawo budowlane: Nadchodzą nowe obowiązki dla właścicieli budynków!

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy, której przepisy mają przyczynić się do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków. Mowa o ustawie dotyczącej poprawy efektywności energetycznej budynków. W związku z tym szykuje się nowy obowiązek dla właścicieli domów. O co dokładnie chodzi?

 

Ustawa uchwalona przez sejm – jakie są jej cele?

Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej ws. charakterystyki energetycznej budynków.

Dokładnie chodzi o ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W czwartek ustawa została uchwalona przez Sejm. Za uchwaleniem było 389 posłów. Przeciwnych było 9 osób. 9 polityków wstrzymało się od glosowania.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński podkreślił, że celem nowych przepisów jest dążenie do tego, aby w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami.

Efektem zmian będzie oszczędzanie energii oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków.

Teraz ustawa ma trafić do prac w Senacie. Przypomnijmy, że wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

 

Zdjęcie Prawo budowlane: Nadchodzą nowe obowiązki dla właścicieli budynków! #1

Co to oznacza dla właścicieli domów?

Nowe przepisy będą wprowadzały obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego czy wielorodzinnego.

Szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym będzie wynosił około 300 zł. Ostateczna kwota będzie zależała od zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji.

Ustawa przewiduje również wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli.

Ustawa nakłada nowe obowiązki na inwestorów indywidualnych oraz deweloperów – będą oni zobowiązani do dołączenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy.

Ponadto będą musieli dołączyć wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Zgodnie z przepisami w określonej grupie budynków będzie należało montować systemy automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.

Podczas obrad Hanna Gil-Piątek podkreślała, że "Ustawa nie definiuje górnej granicy grzywny, zatem za brak świadectwa efektywności energetycznej grozić może kara do kilku tysięcy zł, co narusza zasadę proporcjonalności"

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest certyfikatem, który pokazuje jak wiele energii zużywa budynek i ile jej potrzeba do zaspokojenia podstawowych potrzeb związanych z użytkowaniem obiektu.

Ocenie poddawany jest wydatek na wentylację, ogrzewanie, ciepłą wodę, klimatyzację i oświetlenie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną