Przetwory: Jak sprawdzić, czy słoik się zawekował?

Martyna

Dieta i żywienie

19.08.2022 11:57

Przetwory: Jak sprawdzić, czy słoik się zawekował?

Dla wielu osób okres letni jest czasem na przygotowywanie owocowych i warzywnych przetworów, które cieszą smakiem przez pozostałą część roku. Osoby, które chciałyby dopiero rozpocząć przygodę z pasteryzacją, muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dziś podpowiemy Wam, o czym należy pamiętać i jak sprawdzić, czy nasz słoik z przetworami przetrwa zimę.

Proces pasteryzacji nie jest trudny, jednak wymaga nakładów czasu. Warto jednak zdecydować się na samodzielnie wykonanie przetworów. Będą one zapewne smaczniejsze, gdyż sami decydujemy o zawartości. Ponadto sukces przyniesie wiele satysfakcji, a smak pyszności będzie nas cieszył przez długie miesiące.

 

Zdjęcie Przetwory: Jak sprawdzić, czy słoik się zawekował? #1

Co to jest pasteryzacja?

Pasteryzacja to jedna z najpopularniejszych metod konserwowania żywności.

Celem pasteryzacji jest zniszczenie bakterii i grzybów, przy jednoczesnym zachowaniu wartości odżywczych w utrwalonym produkcie.

Pasteryzacja polega na podgrzaniu zamkniętych słoików.

Wekowanie słoików wykonuje się w temperaturze 75 - 100 stopni.

 

Przygotowanie akcesoriów

W przygotowywaniu przetworów bardzo ważnym elementem jest dobór słoików i zakrętek.

Należy upewnić się, czy żadne z nich nie są uszkodzone. Uszczerbienia i wgniecenia mogą być powodem nieodpowiedniej szczelności i prowadzić do dostania się powietrza do środka. Tym samym pasteryzacja nie przyniesie zamierzonego rezultatu.

Bardzo ważne jest także wyparzenie pojemników i zakrętek przed przystąpieniem do wekowania.

Ponadto słoiki muszą być suche.

Pokrywki muszą być idealnie dopasowane do słoików, aby nie podciekały.

 

O czym należy pamiętać? Istotne wskazówki!

Na wstępie warto zaznaczyć, że przetwory z produktów z wysoką zawartością cukru nie wymagają pasteryzacji/dodatkowego gotowania. Gorące przetwory należy przełożyć do słojów i zakręcić.

Kolejną ważną informacją jest to, że przy nakładaniu przetworów do słoików należy zostawić około 2 cm wolnej przestrzeni pod pokrywką.

Ważne jest, aby przed procesem pasteryzacji tylko delikatnie zakręcić nakrętki – nie dociskać do oporu.

Pamiętajmy, że słoiki typu „weck” nie powinny być ustawiane do góry dnem.

 

Jak upewnić się, czy słoiki się zawekowały?

Istotą pasteryzacji jest szczelność. Słoiki z przetworami muszą być idealnie szczelne, aby nie dostało się do nich powietrze. Gdy proces jest prawidłowo wykonany, możemy mieć pewność, że przetwory przetrwają wiele miesięcy. Jak sprawdzić, czy słoik się zawekował?

 

  • Słoiki typu „weck” –szczelność takich słoików sprawdzamy po całkowitym ostygnięciu. Należy ściągnąć ze słoja sprężyny i upewnić się, czy gumka dokładnie przywiera do pokrywki. Jeśli zauważymy jakikolwiek luz, jest to znak, że pasteryzacja się nie udała.
  • Słoiki typu „twist off” – Podczas przygotowywania przetworów w takich słoikach, dochodzi do podgrzewania i uwypuklenia wieczka. Pod wpływem zwiększonej objętości powietrza środek wieczka jest wypychany do góry. Gdy po wystudzeniu widzimy, że wieczko (nakrętka) jest wklęsłe to znak, że pasteryzacja powiodła się. Jeśli jednak nakrętka po procesie jest wybrzuszona do góry i po naciśnięciu się ugina i klika to znak, że proces nie powiódł się. Dodatkowym sygnałem sukcesu może być dźwięk tzw. pykania podczas studzenia.

 

Zdjęcie Przetwory: Jak sprawdzić, czy słoik się zawekował? #2