Większość z nas nie lubi załatwiania spraw w Urzędach. Korki, problem z zaparkowaniem, sztywne godziny pracy placówki i długi czas oczekiwania w kolejkach. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej o nadchodzących zmianach. Nowe przepisy wejdą w życie w 2023 roku. Ich celem jest wprowadzenie udogodnień dla Polaków. Co dokładnie się zmieni?
Udogodnienia dla obywateli – koniec z wizytami w Urzędach!
Resort Rozwoju i Technologii chce wprowadzić nowe przepisy dotyczące składania wyjaśnień w toku postępowań administracyjnych w Urzędach. Zmiany mają wejść w życie w 2023 roku i być korzystne dla podatników.
Przypomnijmy, że obecnie Urząd Skarbowy może wezwać obywatela do osobistego stawienia się w placówce w celu złożenie wyjaśnień. Gdy podatnik nie zjawi się na wezwaniu, grozi mu kara w wysokości 50-200 złotych.
Ministerstwo dąży do tego, aby Polacy nie musieli tracić wolnych dni na załatwianie urzędowych spraw. Resort zaznacza, że konieczność zjawienia się w Urzędzie jest dla wielu Polaków utrudnieniem z uwagi za sztywne godziny pracy placówek.
Nowe przepisy mają dać możliwość załatwienia spraw bez wychodzenia z domu, bez tracenia zbędnych godzin na dojazd.
„Postanowiliśmy zaproponować zakaz wzywania do urzędu, chyba że jest okoliczność, która absolutnie to uzasadnia, i na wezwaniu potrzebne będzie uzasadnienie tej okoliczności […] Techniki zdalnej komunikacji są rozwijane w wystarczający sposób, aby obywatel lub przedsiębiorca mógł składać wyjaśnienia bez konieczności wychodzenia z domu. Dajemy jednak Polakom wybór, co może być istotne dla osób starszych, które wolą w bardziej tradycyjny sposób załatwiać sprawy urzędowe” – wyjaśnił minister Waldemar Buda.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podkreślił podczas konferencji, że obywatele mogą tracić nawet 5 milionów godzin rocznie podczas załatwiania formalności w urzędach.
Mężczyzna powiedział podczas konferencji, że większość spraw można zastąpić takimi działaniami, jak rozmowa telefoniczna, komunikacja elektroniczna czy ewentualnie korespondencja pocztowa.
Polacy będą mieć wybór
Resort Rozwoju i Technologii zaznacza, że obywatele będą mieć wybór - będą mogli zdecydować, czy chcą sprawy urzędowe załatwić osobiście, czy elektronicznie.
Okazuje się, że w przepisach Kodeksu Postepowania Administracyjnego i ordynacji podatkowej znajdzie się zapis informujący, że pierwszeństwo będą miały sprawy załatwiane drogą elektroniczną lub pisemną.
Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje, w których konieczne będzie osobiste stawienie się w Urzędzie. Wówczas wydział musi odpowiednio za argumentować decyzję.