Kiedy i jak przycinać lawendę? Pamiętaj o tych dwóch terminach!

Agnieszka
Ogród
05.08.2022 11:50
Kiedy i jak przycinać lawendę? Pamiętaj o tych dwóch terminach!

 Lawenda to roślina, której zapach i kolor kochają chyba wszyscy. Co więcej, ma ona szereg zdrowotnych właściwości. Warto więc posadzić ją w swoim ogrodzie. Jak jednak o nią dbać, aby rosła jak najlepiej? W tym temacie ważną kwestią jest przycinanie rośliny. Kiedy i jak najlepiej to robić?

Kiedy i jak przycinać lawendę?

Przycinanie lawendy jest ważne dla jej rozwoju. Regularne przycinanie odmładza roślinę i zapobiega twardnieniu pędów. Co więcej, dzięki temu lawenda będzie lepiej kwitnąć oraz łatwiej będzie ja uformować. 

Warto więc przycinać ją dwa razy w roku:

  • wiosną (pod koniec marca, początkiem kwietnia)
  • latem (lipiec, sierpień).

Lawendę można także przycinać jesienią (w połowie września), pod warunkiem, że nie zrobiliśmy tego wiosną. 

Do przycinania lawendy potrzebny jest nam sekator. Podczas przycinania należy usuwać jedną trzecią długości zielonych pędów. Pierwsze cięcie lawendy powinno się odbyć zaraz po posadzeniu rośliny. 

Jak przycinać lawendę wiosną?

Zanim zaczniemy przycinać lawendę musimy sprawdzić, czy ma ona dużo nowych pędów. Jeśli nie, lepiej odłożyć przycinanie na późniejszy termin aby roślina miała czas wypuścić nowe pędy. Lawendę wiosną przycinamy ostrożnie, aby nie uciąć pączków kwiatów. Roślinę przycina się jedną do dwóch trzecich długości pędów. Ważne też aby pamiętać, by nigdy nie ścinać zdrewniałych łodyg poniżej liści. W trakcie przycinania formujemy kształt kuli.

Zdjęcie Kiedy i jak przycinać lawendę? Pamiętaj o tych dwóch terminach! #1

 Jak przycinać lawendę latem?

Celem letniego przycinania lawendy jest pozbycie się  przekwitających kwiatostanów i bezlistnych łodyg. Dzięki temu roślina zostanie pobudzona do ponownego zakwitnięcia. Przycinając lawendę latem powinniśmy formować z niej kulę. Dzięki temu roślina będzie miała lepszy dostęp do powietrza. Z lawendy należy usunąć około jednej trzeciej długości zielonych pędów. 

Jak przycinać lawendę jesienią?

Jeśli nie przycinamy lawendy wiosną, powinniśmy to zrobić jesienią, najlepiej w połowie września, gdy jest ładna pogoda (nie może padać deszcz). Podczas jesiennego cięcia rośliny przycinamy tylko młode, zielone pędy. Natomiast zdrewniałe pędy zostawiamy, ponieważ ich usunięcie sprawi, że roślina będzie gorzej się rozkrzewiać i złapie choroby.  

Cięcie odmładzające (ratunkowe)

Ten rodzaj cięcia przeznaczony jest dla roślin zaniedbanych, których kształt wymknął się spod kontroli. Jest to tak zwane cięcie ostatniej szansy dla starych lub nieprzycinanych krzewów. Cięcie wykonujemy na przełomie marcia i kwietnia. Generalnym założeniem tego rodzaju cięcia jest odmłodzenie rośliny, nadanie jej prawidłowego kształtu. 

Zdjęcie Kiedy i jak przycinać lawendę? Pamiętaj o tych dwóch terminach! #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną