Uczucie „ciężkich nóg”, pieczenie, mrowienie, ból oraz obrzęki stóp to problemy z którymi, szczególnie latem, zmaga się wiele osób. W tym przypadku świetnie sprawdzi się lawenda! Zobacz jak ją stosować na spuchnięte stopy.
Lawenda- roślina o niezwykłych właściwościach
Lawenda jest rośliną o wielu leczniczych i kosmetycznych właściwościach, a stworzony na jej bazie ocet, znalazł szerokie zastosowanie w pielęgnacji ciała. Można wykorzystać go jako tonik, dodatek do relaksującej kąpieli, maseczkę, czy płukankę do włosów.
Oprócz tego, że lawenda wycisza i uspokaja, wykazuje też działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Jest pomocna przy alergiach skórnych, radzi sobie z cerą trądzikową i problematyczną, zmniejsza wydzielanie sebum, wygładza i regeneruje skórę. Korzystnie wpływa na włosy, zmniejsza ich przetłuszczanie się, odżywia i stymuluje cebulki do wzrostu.
Ocet lawendowy na spuchnięte stopy
Stworzony na bazie tej niezwykłej rośliny ocet lawendowy, z kolei poprawia krążenie i działa przeciwobrzękowo. Zmniejsza stan zapalny, dzięki czemu znika nie tylko obrzęk, ale także ból, który często towarzyszy opuchliźnie nóg.
Kompres ze schłodzonego octu lawendowego ma kojące właściwości i jest niezastąpiony przy siniakach, stłuczeniach, ukąszeniach owadów i opuchliznach. Zobacz jak samodzielnie przygotować ocet lawendowy i jak go stosować.
Ocet lawendowy- przepis
Przygotowanie octu lawendowego jest bardzo proste!
Składniki:
- kilka kropel lawendowego olejku eterycznego,
- pół szklanki suszonej lub świeżej lawendy,
- 1,5 szklanki octu jabłkowego,
- Duży słoik
Przygotowanie:
Suszoną lawendę przesyp do słoika, a następnie zalej octem jabłkowym. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego z lawendy, dla wzmocnienia aromatu. Zalewę odstaw na około 3 tygodnie w ciepłe i nasłonecznione miejsce. Co jakiś czas przemieszaj zawartość słoika, aby lawenda była zanurzona w occie. Po trzech tygodniach odcedź płyn i przelej do mniejszej butelki.
Ocet lawendowy- stosowanie
Aby zniwelować obrzęki stóp, zastosuj zimny okład z dodatkiem octu lawendowego. Jak to zrobić?
Wymieszaj wodę z octem lawendowym w proporcji 1:1. Następnie nasącz mieszanką gazę lub ręcznik i przyłóż do opuchniętego miejsca. Pozostaw na kilka minut.
Ocet niekiedy może powodować podrażnienia skóry. Dlatego możesz wybrać bezpieczniejszą opcję przygotowania kompresu: połącz pół szklanki wody z 2 łyżkami octu i postępuj jak wyżej. Roztwór możesz stosować na zimno lub na ciepło.