Niedawno Sejm znowelizował ustawę o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. W związku z tym banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. O jakich kwotach mowa? Kiedy przepisy wejdą w życie?
Banki pobierają dodatkowe opłaty
Obecnie czas oczekiwania na prawomocną decyzję sądu i wpis hipoteki do księgi wieczystej wynosi od kilki do kilkunastu miesięcy.
Przez ten okres klienci muszą płacić na rzecz banków dodatkowe opłaty zabezpieczające je do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej. Im dłuższy czas oczekiwania tym wyższe dodatkowe koszty.
Dodatkowy opłatami są ubezpieczenia pomostowe lub podnoszone marże kredytu.
Dodajmy, że ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe i jest formą zabezpieczenia dla banku.
Banki będą zwracać pieniądze
Rząd postanowił zająć się kwestią ubezpieczeń pomostowych pobieranych w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Wszystko na to wskazuje, że banki będą zwracały pieniądze kredytobiorcom.
Nowe przepisy muszą zostać uchwalone przez Senat, następnie podpisane przez prezydenta RP. Ustawa zacznie obowiązywać od 17 września.
Portal bussinesinsider.pl informuje, że opłaty te mogą być zwracane klientom w gotówce lub mogą obniżyć kwotę pozostałego do spłaty kapitału.
Portal informuje, że jeden z banków nieoficjalnie wskazuje, że najprawdopodobniej zwrot opłat będzie odbywać się automatycznie.
Zwrot dotyczyć będzie nie tylko umów zawartych po 17 września 2022. Zwrot dostaną również ci kredytobiorcy, którzy zawarli umowę przed tą datą i nadal oczekują na dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
O zwrot dodatkowych opłat nie będą mogli ubiegać się klienci już teraz mający kredyt hipoteczny.
Ile klienci mogą zyskać na nowych regulacjach?
Portal bussinessinsider.pl przeanalizował jeden przypadek. Analizie został poddany kredyt mieszkaniowy o wartości 190 tysięcy złotych.
Obecnie miesięczna rata takiego zmiennoprocentowego kredytu (jeśli do spłaty pozostałoby jeszcze 20 lat) to około 1700 zł.
Biorąc pod uwagę, że ubezpieczenie pomostowe wyniosłoby 1,1%, to rata kredytu zostałaby podniesiona o 135 złotych miesięcznie.
Portal podkreśla, że półroczny brak wpisu oznaczałby więc dodatkowo ponad 800 złotych wyższe koszty, roczny zaś — już ponad 1600 złotych.