Weekend z trudną sytuacją pogodową!

Justyna
Newsy
30.07.2022 9:41
Weekend z trudną sytuacją pogodową!

W najbliższych godzinach pogoda będzie bardzo niebezpieczna. Sporą część kraju nawiedzą ulewne deszcze. Mogą pojawić się zalania i podtopienia

Niż znad Morza Śródziemnego

Intensywnych opadów deszczu możemy spodziewać się za sprawą pochmurnego niżu z systemem łączących się frontów atmosferycznych - poinformował synoptyk Daniel Kowalczyk. Niż ten uformował się w rejonie basenu Morza Śródziemnego i przez Alpy dotrze nad Czechy, a następnie, w dalszym ciągu pogłębiając się, przemieści się nad Polskę.

Jak tłumaczy synoptyk, taki układ niskiego ciśnienia, rozpoczynając swoją wędrówkę w głąb kontynentu, zabrał ze sobą zgromadzoną wilgoć i przenosi ją w chłodniejsze rejony centralnej części kontynentu. Tam wir niżowy zacznie wyrzucać nadmiar wody w postaci ulewnych opadów deszczu nad naszym krajem.

Ulewne deszcze i podtopienia

W sobotę pochmurny i deszczowy wir wkroczy nad terytorium Polski. Strefa długotrwałych i miejscami intensywnych opadów deszczu obejmie najpierw południe kraju, a w dalszej części dnia rozszerzy się także na województwa centralne i wschodnie. Lokalnie pojawią się burze. Szczególnie w rejonach górzystych i podgórskich, mogą pojawić się zalania i podtopienia.

W niedzielę strefa intensywnych opadów w dalszym ciągu będzie obejmowała województwa centralne i wschodnie ale zacznie powoli wycofywać się poza granice naszego kraju w kierunku Litwy i Białorusi.

W ciągu dwóch dni miejscami może spaść nawet powyżej 80 litrów wody na metr kwadratowy, co stanowi wartość bliską średniej miesięcznej normie opadów dla lipca.

Gdzie będzie najgorzej?

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano dla województw:

  1. pomorskiego, dla powiatów: nowodworskiego, malborskiego, sztumskiego, kwidzyńskiego, tczewskiego, starogardzkiego;
  2. warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: braniewskiego, elbląskiego, Elbląg, ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego, działdowskiego;
  3. kujawsko-pomorskiego;
  4. mazowieckiego, dla powiatów: żuromińskiego, mławskiego, ciechanowskiego, płońskiego, sierpeckiego, płockiego, Płock, gostynińskiego, sochaczewskiego;
  5. łódzkiego;
  6. wielkopolskiego, dla południowej i wschodniej części województwa;
  7. lubuskiego, dla powiatów: wschowskiego, nowosolskiego, żagańskiego;
  8. dolnośląskiego;
  9. opolskiego.

Dodatkowo ostrzeżenia przed burzami zostały wydane dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną