W weekend załamanie pogody! Jaka będzie druga połowa lipca?

Martyna

Styl życia

14.07.2022 10:45

W weekend załamanie pogody! Jaka będzie druga połowa lipca?

W nadchodzące dni nie będziemy mogli cieszyć się typowo letnią aurą z wysokimi temperaturami. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek poinformowała, że Polska znajduje się obecnie pod zatoką chłodu.

 

W weekend czeka nas duże ochłodzenie!

Poniedziałek był dość pogodny – na termometrach pojawiło się średnio 30 stopni Celsjusza.

Niestety prognozowana temperatura na najbliższe dni będzie wynosić w Polsce od 18 do 24 stopni Celsjusza.

Wyraźnie chłodniej zapowiadają się również noce i poranki, które  przyniosą około 10-15 stopni Celsjusza.  

Wszystko za sprawą rozległego niżowego wiru powietrza znad północnej Skandynawii. Z Północy napływają polarne masy powietrza.

Szczególnie niekorzystne warunki pojawią się nad Bałtykiem. Temperatura odczuwalna będzie wynosić tam od 13 do 16 stopni Celsjusza.

Za obniżenie temperatury odpowiada chłodny front, który od północy do kraju wkroczył znad Danii i Szwecji. Wypiera on ciepło znad Polski.

Niekorzystne prognozy są również dla turystów spędzających czas na Warmii, Mazurach i Podlasiu. W rejonach tych termometry również będą wskazywać od 13 do 16 stopni Celsjusza.

Globalny model meteorologiczny Global Forecast System (GFS) wskazuje, że na Śnieżce w weekend temperatura będzie wynosić tylko 2 stopnie Celsjusza.

 

Zdjęcie W weekend załamanie pogody! Jaka będzie druga połowa lipca? #1

Poprawa pogody od 20 lipca!

Wkrótce pogoda wróci na właściwe tory i będzie przypominać tą wakacyjną. Wszystko za sprawą gorącego powietrza z Afryki i Hiszpanii. Dopiero w środę nad Polskę dotrze fala gorąca.

Okazuje się, że w okresie tym prognozowana temperatura na Śnieżce ma wzrosnąć aż o 20 stopni – na termometrach zobaczymy 22 stopnie Celsjusza.

Wysokie temperatury w granicach 30 stopni prawdopodobnie utrzymają się w Polsce do końca lipca.

Model GFS wskazuje, że w kulminacyjnych momentach temperatura wrośnie aż do 35-38 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury odczują szczególnie mieszkańcy zachodniej i południowej Polski.

Rosnącej temperaturze będzie towarzyszyła duża ilość słońca, ale prawdopodobnie szybko wzrośnie skłonność do silnych burz z gradem, wichurami i silnym wiatrem.

Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej na lipiec wynika, że w miesiącu tym temperatury będą powyżej normy wieloletniej.

Zdjęcie W weekend załamanie pogody! Jaka będzie druga połowa lipca? #2