Tych pamiątek lepiej nie zabieraj z wakacji!

Patrycja

Przepisy

07.07.2022 18:58

Tych pamiątek lepiej nie zabieraj z wakacji!

Niektóre pamiątki z wakacji bywają zgubne. Niekiedy nawet niepozorne drobiazgi, takie jak muszelki mogą sprowadzić na nas poważne kłopoty. Dowiedz się, czego lepiej nie przywozić ze sobą z wakacji.

Tych pamiątek lepiej nie zabieraj z wakacji!

Gdy wracamy z wakacji zazwyczaj kupujemy pamiątki, które mają nam przypomnieć o mile spędzonym czasie. Przywozimy magnesy, breloczki, kubki, a czasem zbieramy kamyczki lub muszelki. Istnieją jednak pamiątki „zakazane”, których nie warto ze sobą przywozić. Niektóre drobiazgi mogą na nas sprowadzić poważne kłopoty.

Kara za wywóz pamiątek z Sardynii

Jak podaje serwis ddtvn.pl pewien turysta z Norwegii postanowił przywieźć ze sobą kilka pamiątek z Sardynii. Mężczyzna spakował do walizki 5kg kamień oraz 1,6 kg worek piasku z plaży. Na lotnisku okazało się, że wywóz tego typu pamiątek jest niedozwolony. Wywóz z Sardynii piasku z plaży, muszli i kamieni, uważany jest za kradzież, za co grozi grzywna od 500 do 3 tysięcy euro.

Co grozi za wywóz takich pamiątek?

Kary za wywożenie z wakacyjnych podróży niedozwolonych pamiątek są zróżnicowane w zależności od kraju. Każde państwo reguluje je inaczej, w niektórych za wywóz takich przedmiotów grozi mandat, grzywna, a czasem nawet kara więzienia.

Na co jeszcze uważać?

Nie wszystkie towary i pamiątki przywożone z wakacji są legalne! Te przepisy obowiązują na granicach Unii Europejskiej. Sprawdź, na co jeszcze uważać.

Nielegalne pamiątki

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie pamiątki są legalne. Są to zwłaszcza wyroby z wykorzystaniem muszli, koralowców, zębów, skóry, kości lub innych części zwierząt objętych ochroną.

Pieniądze

Granicę Unii Europejskiej można przekroczyć z gotówką wartą 10 tysięcy euro lub więcej, o ile zgłosi się ten fakt służbie celnej lub straży granicznej.

Lekarstwa

Do Polski można wwieźć z zagranicy do 5 najmniejszych dostępnych opakowań danego leku. Jednak w każdym państwie przepisy są inne, więc warto w tej sprawie zasięgnąć porady.

Alkohol

Limity alkoholi spoza UE wynoszą: 1 litr alkoholu powyżej 22% lub 2 litry do 22%, 4 litry wina, 16 litrów piwa. W granicach UE limity są większe: 90 litrów wina i 110 litrów piwa.

Papierosy

Spoza terenu UE samolotem można przewieźć 200 papierosów lub 50 cygar, a transportem lądowym pięć razy mniej. W granicach UE limit wynosi 800 papierosów i 200 cygar.

Zwierzęta

Zanim wyjedziemy na wakacje ze zwierzakiem, należy zapoznać się z przepisami, które regulują przewóz zwierząt domowych na terenie UE.

Wiele gatunków egzotycznych zwierząt chroni konwencja waszyngtońska (CITES), a ich wywóz za granicę rodzimego kraju jest nielegalny. Dlatego lepiej nie przywozić z wakacji pamiątki w postaci papugi, żółwia, rybek, czy małpki.

Produkty spożywcze

Przez granice Unii Europejskiej nie wolno przewozić produktów pochodzenia zwierzęcego, roślin oraz niektórych owoców i warzyw.

Zanim wywieziesz pamiątki, sprawdź przepisy

Na międzynarodowych granicach obowiązują przepisy celne, które regulują, co turysta może mieć ze sobą w bagażu. Przed zabraniem ze sobą pamiątek, zawsze warto sprawdzić przepisy dotyczące ich wywozu. Zarówno te obowiązujące w miejscu, w którym spędzamy wakacje oraz w kraju, do którego się z nimi udajemy. Warto się w nich orientować, żeby uniknąć nieprzyjemności podczas odprawy bagażowej.