Obrzęk Twarzy - Co Twój Organizm Próbuje Ci Powiedzieć? Oto Co Może Ci Dolegać!

Patrycja
Zdrowie
07.07.2022 15:47
Obrzęk Twarzy - Co Twój Organizm Próbuje Ci Powiedzieć? Oto Co Może Ci Dolegać!

Masz spuchniętą twarz? Odczuwasz ból i dyskomfort? Dowiedz się, co oznacza obrzęk tej części ciała. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny obrzęku i kiedy to może być powodem do niepokoju.

Skąd się biorą obrzęki?

Obrzęki mogą powstawać z wielu różnych przyczyn, często niezależnych od nas. Może tak dziać się tak na skutek wysokiej temperatury, zatrzymywania się wody w organizmie, przyjmowania niektórych leków, zmian hormonalnych w organizmie, nadużywania alkoholu, urazów czy ukąszeń owadów lub być wynikiem pewnych chorób.

Obrzęk twarzy- o czym może świadczyć?

Oto najczęstsze przyczyny obrzęku twarzy:

Świnka (nagminne zapalenie przyusznic)

Obrzęk i bolesność w okolicy ślinianek: przyusznych (odstający płatek ucha), podżuchwowych i/lub podjęzykowych, może świadczyć o zachorowaniu na świnkę, czyli nagminnym zapaleniu przyusznic. Choć jest to zakaźna choroba wieku dziecięcego to zdarza się, że chorują na nią również dorośli. Jej inne objawy to gorączka, osłabienie, złe samopoczucie, brak apetytu, trudności w przeżuwaniu i połykaniu, bóle uszu.

Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego

Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego to zaburzenie działania stawu żuchwy. Choroba która wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Objawia się obrzękiem w okolicy kąta żuchwy, bólem uniemożliwiającym żucie i otwieranie ust.

Zapalenie zatok obocznych nosa

Zapalenie zatok obocznych nosa, czyli stan zapalny błony śluzowej wyścielającej zatoki, objawia się obrzękiem zlokalizowanym wokół nosa, pod oczami i nad górną wargą, któremu towarzyszy uczucie rozpierania. Za zapalenie zatok obocznych nosa odpowiedzialne są bakterie. Leczenie polega na stosowaniu antybiotykoterapii lub leków obkurczających błonę śluzową nosa, przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, sterydowych oraz inhalacji.

Torbiel łojowy skóry

Torbiel łojowy skóry  to guzek wypełniony treścią łojową, który rozwija się powoli w obrębie skóry. Zwykle rośnie w okolicy mieszka włosowego lub ujścia gruczołu łojowego. Gdy rozwinie się w nim stan zapalny, pojawiają się takie objawy, jak bolesność, tkliwość, miejscowe zaczerwienienie i ocieplenie skóry, a także obrzęki.

Choroby oczu

Obrzęki na twarzy i w okolicach oczu mogą być spowodowane różnego rodzaju chorobami oczu. Najczęściej odpowiedzialne są za to bakteryjne choroby oczu, a także jęczmień, gradówka, zapalenie spojówek, czy brzegów powieki. Czasami taka opuchlizna może świadczyć o alergii pokarmowej lub alergii na kosmetyki. Gdy oprócz opuchlizny pojawia się łzawienie, pieczenie czy ból, należy skontaktować się z okulistą.

Opuchlizna twarzy od zęba

W przypadku opuchnięcia jednej strony twarzy, warto szukać przyczyny w jamie ustnej i zębach. Opuchlizna twarzy może być wynikiem toczącej się choroby i stanu zapalnego. Ten stan należy jak najszybciej pokazać stomatologowi. Niepodjęcie leczenia i zlekceważenie problemu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Reakcja alergiczna

Obrzęki, zwłaszcza ust mogą być wynikiem silnej reakcji alergicznej na jedzenie. Spuchnięte usta, a także obrzęk języka i krtani może być spowodowany nie tylko przez uczulenie na pokarm, ale też stosowane kosmetyki, czy być skutkiem ukąszenia przez owady. Silnej reakcji alergicznej mogą towarzyszyć też duszności i kłopoty z oddychaniem. W takim przypadku niezwłocznie należy wezwać pogotowie!

Zdjęcie Obrzęk twarzy- o czym może świadczyć? #1

Jak pozbyć się obrzęków?

Jak widać istnieje wiele potencjalnych powodów obrzęku twarzy. Jeśli nie wynikają one z chorób o różnym podłożu, alergii, czy przyjmowania leków, warto wspomóc się domowymi sposobami, aby się ich pozbyć.

  • Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, musisz regularnie się nawadniać. Pij co najmniej 1,5- 2 litry wody dziennie. Szczególnie latem pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Przy wysokich temperaturach warto pić nawet więcej, do 2-3 litrów płynów.
  • Za mała ilość wody zaburza funkcjonowanie organizmu, ten zaczyna ją magazynować w tkankach, stąd pojawiają się obrzęki. Unikaj picia alkoholu, nadmiernej ilości kawy i herbaty.
  • Zmień swoją dietę. Do codziennego menu włącz owoce i warzywa o działaniu moczopędnym, dużej zawartości potasu i błonnika. Pomoże to usunąć nadmiar wody i sodu z organizmu oraz ureguluje metabolizm.
  • Sięgaj po cytrusy, arbuzy, truskawki, czereśnie oraz pomidory, ogórki, paprykę i seler. Do potraw dodawaj natkę pietruszki i imbir.
  • Ogranicz ilość soli w diecie. To bardzo ważne, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie zwiększa ciśnienie tętnicze. Staraj się nie spożywać więcej niż 5 gram soli dziennie.
  • Pamiętaj o ruchu i aktywności fizycznej, szczególnie gdy prowadzisz siedzący tryb życia. To pobudza krążenie krwi i zapobiega opuchliźnie.
  • Jeśli te sposoby na opuchliznę nie przynoszą efektu, najlepiej możliwie szybko skonsultować się ze specjalistą. Lekarz określi przyczynę dolegliwości i skieruje na dalsze badania.Zdjęcie Obrzęk twarzy- o czym może świadczyć? #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną