Jakie regionalne przysmaki czekają na nas na Podhalu? Czy można zamówić je online?

Sponsorowany

Kulinaria

28.04.2022 12:42

Jakie regionalne przysmaki czekają na nas na Podhalu? Czy można zamówić je online?

 

Tatry co roku przyciągają rzesze turystów. Piękne krajobrazy, górskie szczyty i obcowanie z naturą sprawia, że chcemy powracać w te miejsca za każdym razem. Podhale słynie również ze znakomitej góralskiej kuchni oraz najlepszych regionalnych rarytasów. Co możemy zaliczyć do tych przysmaków? Czego warto spróbować? Podpowiadamy w artykule!

Sery górskie - rodzaje i charakterystyka

W górach królują wyroby z mleka owczego i krowiego. Pyszne i świeże serki wytwarzane są według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Mają oryginalny wygląd, smak i aromat. Oto kilka z nich:

Oscypek

Ten góralski ser to symbol Podhala. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest zjedzenie tego rarytasu. Oscypki można zajadać na ciepło i na zimno, grillowane z żurawiną smakują wybitnie. To świetna przekąska oraz dodatek do wielu dań np. pizzy w wersji góralskiej.

Zdjęcie Jakie regionalne przysmaki czekają na nas na Podhalu? Czy można zamówić je online? #1

Jak smakuje prawdziwy oscypek? Oryginalne oscypki z certyfikatem można dostać na Podhalu w okresie od maja do września, kiedy to owce wypasają się na halach. Wtedy serki produkowane są w 70% z mleka owczego, a w 30% z mleka krowiego. Wyróżniają się one słonym, wędzonym smakiem i intensywnym zapachem. Przybierają wrzecionowaty kształt z widocznymi zdobieniami.

Jeśli zależy nam na zjedzeniu prawdziwego oscypka z certyfikatem najlepiej zakupić go u sprawdzonych dostawców np. w sklepie internetowym Schronisko Bukowina. Wielu sprzedawców handluje serkami góralskimi, które z prawdziwym oscypkiem nie mają nic wspólnego, ponieważ wytwarzane są głównie z mleka krowiego. Takie serki górskie mają delikatniejszy smak. 

Korbacze 

Ta nazwa może co dla niektórych brzmieć nieco enigmatycznie. Korbacze to przysmak, który na pewno zdarzyło Wam się widzieć podczas wyprawy w Tatry. Jest to rodzaj wędzonego góralskiego serka przybierający postać długich, cienkich nitek. Turyści potocznie określają je jako warkocze lub makaroniki. Wytwarzane są z mleka krowiego i mają intensywny zapach oraz łagodny, słony smak.  Korbacze to produkt, który idealnie sprawdzi się na spotkaniach ze znajomymi. Można dodać je do sałatki lub podać samodzielnie jako przekąskę. Gwarantujemy, że przybyli goście nie będą mogli przestać się nim zajadać.

 

Zdjęcie Jakie regionalne przysmaki czekają na nas na Podhalu? Czy można zamówić je online? #2

Bryndza 

To rodzaj miękkiego sera produkowanego z mleka owczego o konsystencji przypominającej pastę. Przysmak ten popularny jest nie tylko na Podhalu, ale także na Słowacji, w Rumunii, czy Austrii. Ten twaróg podpuszczkowy po procesie fermentacji jest mielony i solony, a później dojrzewa w specjalnych drewnianych formach. 

Występują dwa rodzaje bryndzy - majowa - wytwarzana z mleka owczego, mająca łagodny smak oraz  jesienno - zimowa - z dodatkiem twarogu z mleka krowiego, posiadająca ostry, lekko pikantny smak.

Bryndza ze względu na swoje walory smakowe ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można wykorzystać ją jako farsz do pierogów, czy naleśników lub dodatek do sałatek i pieczywa. 

 

Zdjęcie Jakie regionalne przysmaki czekają na nas na Podhalu? Czy można zamówić je online? #3

Bundz 

To świeży ser owczy, mający kształt bochenka z białą delikatną skórką. Swoim wyglądem bundz przypomina nieco mozzarelle, posiada elastyczną, miękką konsystencję. Wyróżnia się delikatnym, maślanym smakiem. Idealnie sprawdzi się do sałatek i na kanapkę. 

Wybierając się w góry, warto zasmakować pysznych, regionalnych wyrobów. Każdy z nich posiada oryginalny smak i intensywny aromat. Najlepsze serki góralskie, korbacze i oscypki znajdziecie w sklepie online Schronisko Bukowina.