Co zrobić ze znalezionym portfelem?

Agnieszka
Prawo
21.04.2022 12:34
Co zrobić ze znalezionym portfelem?

Co zrobić, jeśli znajdziemy cudzy portfel? Czy zabranie portfela lub jego zawartości dla siebie jest przestępstwem? Jak się zachować w takiej sytuacji? Wyjaśniamy. 

Znalezienie czyjegoś zgubionego portfela może przydarzyć się każdemu z nas. Portfel można bowiem zgubić wszędzie: w sklepie, na spacerze w parku, czy na uczelni lub w pracy. Jak więc powinniśmy się zachować, gdy znajdziemy czyjś portfel? 

Zdjęcie Co zrobić ze znalezionym portfelem? #1

“Znalezione nie kradzione”? 

Znalezienie czyjegoś portfela i zabranie go dla siebie nie jest wprawdzie kradzieżą, jednak jest przywłaszczeniem, co również stanowi przestępstwo. W związku z tym, znalezienie portfela nie jest pozytywną niespodzianką, a zobowiązaniem, z którego powinniśmy się wywiązać.

Okazuje się, że znalezienie cudzej rzeczy, na przykład portfela, zobowiązuje nas to do powiadomienia o tym właściciela i oddania mu zguby. Tak wprost stanowi ustawa o rzeczach znalezionych.

Jeśli jednak właściciel jest nieznany lub nie mamy możliwości go znaleźć, znaleziony przedmiot mamy obowiązek zgłosić i oddać w ręce właściwego starosty. Inaczej jest w przypadku rzeczy znalezionych w miejscu użyteczności publicznej. Wtedy mamy obowiązek oddać przedmiot zarządcy budynku. 

Jeśli natomiast w portfelu znajdują się dokumenty, mamy obowiązek przekazać je policji.

Jakie kary grożą za złe postępowanie ze znalezionym portfelem?

Jeśli wartość rzeczy przywłaszczonej rzeczy przekroczy 500 złotych, to źródło odpowiedzialności wynikać będzie z art. 284 §3 Kodeksu karnego, co stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do roku.

Co więcej, jeśli przywłaszczymy portfel, w którym są dokument, popełniamy jeszcze jedno przestępstwo. Mowa tutaj o art. 275 i 276 k.k. Pierwszy stanowi w §1, że

Kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Nie można takiego dokumentu także zniszczyć. Jak bowiem wynika z treści art. 276 k.k.

"Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną