Co warto wiedzieć przed zanim założysz aparat ortodontyczny?

Patrycja
Kobiece dolegliwości
11.04.2022 19:12
Co warto wiedzieć przed zanim założysz aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny przeznaczony jest do korygowania wad zgryzu. To właśnie z ortodontą powinniśmy skonsultować swoje wątpliwości dotyczące ustawienia zębów, by zalecił odpowiednie rozwiązanie. Jednak najważniejszych faktów dotyczących założenia aparatu i tego, co należy zrobić wcześniej, możemy dowiedzieć się już teraz.

 

Dla kogo aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny  jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W przypadku dzieci, u których mamy jeszcze do czynienia z zębami mlecznymi zazwyczaj stosuje się aparaty ruchome. Pierwszą wizytę u ortodonty z dzieckiem warto zaplanować w okolicach 7 roku życia. Aparaty stałe zakłada się młodzieży i dorosłych w każdym wieku, u których należy skorygować nieprawidłowości związane z zębami.

Zdjęcie Dowiedz się o tych 6 faktach zanim założysz aparat ortodontyczny! #1

Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu?

 1. Aparat ortodontyczny warto założyć nie tylko z uwagi na kwestie estetyczne. Wady zgryzu mogą być przyczyną zarówno uszkodzeń błon śluzowych, jak i zębów. Nieleczone wady mogą prowadzić także do wad wymowy.
 2. Jeśli chcemy zdecydować się na założenie aparatu, musimy na początek odwiedzić dentystę. Aparatu nie powinno się zakładać, jeśli czeka nas jeszcze leczenie zębów, te zajęte są próchnicą czy kamieniem nazębnym. Dentysta oceni stan naszego uzębienia, wyleczy i wypełni ubytki przed wizytą u kolejnego specjalisty .
 3. Przed założeniem stałego aparatu warto także zastanowić się nad zabiegami, dzięki którym unikniemy ryzyka powstawania chorób dziąseł czy przyzębia. Popularne zabiegi to skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego w połączeniu z zabiegiem uzupełniającym, jakim jest piaskowanie.
 4. U pacjentów z zaawansowanymi postaciami zapaleń przyzębia przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest leczenie zespołowe z udziałem periodontologia.
 5. Pierwsza wizyta u ortodonty nie wiąże się z założeniem aparatu. Na początku lekarz przeprowadza badania pozwalające zdiagnozować problem. Wywiad lekarski, sprawdzenie symetrii twarzy, pracy stawów skroniowo-żuchwowych, ocena stanu błony śluzówek, dziąseł, wędzidełek, języka, ślinianek, sprawdzenie szerokości szczęk, ocena tkanek zębów, diagnoza próchnicy, badanie pantomogramem, cefalogramem, zdjęcia i wyciski do gipsowych modeli dentystycznych – to wszystko czeka nas jeszcze przed założeniem aparatu.
 6. Trzeba wiedzieć, że leczenie ortodontyczne nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu. Łączy się ono z podtrzymywaniem uzyskanych efektów, aby zminimalizować ryzyko nawrotu wad, w tym celu stosując aparat retencyjny. Zdjęcie aparatu stałego to nie koniec wizyt u ortodonty.
Zdjęcie Dowiedz się o tych 6 faktach zanim założysz aparat ortodontyczny! #2

Przeciwwskazania

Niestety nie u każdego, kto ma problemy z nieprawidłowym zgryzem, można podjąć się leczenia ortodontycznego. Przeciwwskazaniami do jego noszenia są:

 • Choroby związane z obniżeniem odporności organizmu
 • Zaburzenia gospodarki hormonalnej
 • Ciąża
 • Cukrzyca
 • Choroby przyzębia
 • Choroby miazgi zęba
 • Stany zapalne jamy ustnej
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną