Skóra wokół oczu jest cienka, bardzo wrażliwa i delikatna. Ze względu na specyficzną budowę łatwiej tutaj o podrażnienia niż na innych fragmentach naszego ciała. Przyczyn takiego stanu może być jednak bardzo wiele i nie zawsze są one jasne i oczywiste.
Skóra wokół oczu ma aż 5 mm mniej grubości niż skóra w innych fragmentach twarzy, Ponadto pozbawiona jest wyściółki tłuszczowej i gruczołów łojowych, które pełnia funkcję ochronną. To tutaj wiać pierwsze znaki starzenia spowodowane utratą elastyczności i kolagenu. Z biegiem czasu skóra staje się tu jeszcze cieńsza, przez co widoczne są cienie i naczynka krwionośne.
Przyczyny podrażnienia skóry wokół oczu
Niektóre z przyczyn podrażnienia, pieczenia czy zaczerwienienia skory wokół oczu są dla nas jasne – płacz, częste pocieranie okolic oczu czy źle dobrane kosmetyki. Niekiedy jednak nie możemy wskazać na bezpośrednią przyczynę i symptomy, jakie obserwujemy, są dla nas niejasne i niepokojące. Czasami ustalenie przyczyny takiego stanu może wymagać wizyty u dermatologa, szczególnie jeśli wyeliminujemy lub łatwo zredukujemy te opisane niżej.
Tryb życia
Na stan naszej skóry bezpośrednio wpływ mają nasze codzienne nawyki – nie inaczej jest ze skórą wokół oczu. Niewyspanie, zmęczenie, stres, życie w biegu, spędzanie czasu przed telewizorem, komputerem i telefonem przyniesie negatywne skutki. Zauważymy, że skóra na powiekach, jak i pod oczami jest czerwona, nabrzmiała i nierzadko sina, nie bez znaczenia jest to także dla białek oczu, które również staną się przekrwione.
Nawyki żywieniowe
Nawyki żywieniowe wpływają na stan skóry pod oczami, a w szczególności na zaczerwienie, suchość i obrzęki. Wszystko to pojawi się wraz z włączeniem do diety fast foodów, słodzonych napojów, kawy, alkoholu i papierosów. Nie każdy z nas pamięta także o wypijaniu najmniej 2 litrów wody dziennie.
Alergia
Alergie to częste przyczyny swędzenia i widocznych zmian okolic wokół oczu. Skóra wokół oczu jest wrażliwsza, delikatniejsza, a przez to reaktywna, zawiera także dużą liczbę komórek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych – mastocytów. Po kontakcie z alergenem, jakim mogą być kosmetyki czy pyłki, skóra będzie opuchnięta, swędząca, zaczerwieniona i tkliwa.
Warunki zewnętrzne
Wiatr, mróz i ostre słońce mogą wywoływać podrażnienia na delikatnej skórze wokół oczu. Pamiętajmy także, że brak bariery ochronnej w tym miejscu będzie także skutkował przyśpieszeniem procesów starzenia. Zaczerwienienie i podrażnienie może zostać wywołane wskutek dostania się do oczu drobinek kurzu czy piasku.
Atopowe zapalenie skóry
Chociaż AZS uważa się za chorób, która diagnozowana jest tylko w wieku dziecięcym, to nierzadko dotyka nas dopiero w dorosłym życiu. W przeciwieństwie do dzieci u nas dorosłych zmiany nasilają się właśnie w okolicach oczu, najczęściej dotyczy to skóry na powiekach, która staje się przesuszona, łuszcząca i swędząca.
Inne choroby
Zaczerwieniona i tkliwa skóra wokół oczu może mieć związek z kontaktowym zapaleniem skóry, zakażeniami wirusowymi, grzybiczymi czy pasożytniczymi. Do najczęstszych chorób w okolicach oczu zalicza się jęczmień, ropowicę i nużeńca.
Jak zredukować zaczerwienie?
Podstawą jest znalezienie przyczyny podrażnienia skóry i wyeliminowanie problemu. Następnie dajmy skórze odpocząć – regularny sen to najlepsze co możemy jej dać. Nie męczmy jej także ciągłym dotykaniem, tarciem, nakładaniem co rusz nowych kosmetyków. Opuchliznę możemy niwelować chłodnymi kompresami z plasterków ogórka, rumianku, zielonej herbaty lub świetlika.
Pielęgnacja skóry
Wrażliwa skóra wokół oczu powinna być przez nas pielęgnowana w odpowiedni sposób. Demakijaż wykonujmy starannie i delikatnie, unikajmy kosmetyków zawierających z w składzie mydło i tych które nie zostały przebadane okulistycznie. Dbajmy o prawidłowe nawilżenie, stosując preparaty z kwasem hialuronowym oraz chrońmy delikatną skórę stosując filtry UV.