Tłuszcze są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla naszego organizmu. Jednak musimy zwracać uwagę na to, jakie tłuszcze wybieramy i spożywamy. Najzdrowsze tłuszcze to takie, które mają mało nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT) i to właśnie je należy włączyć do codziennej diety!
Tłuszcze w diecie
Wbrew pozorom, w naszej diecie powinna znaleźć się odpowiednia ilość tłuszczów. Wcale nie spowodują, że przytyjemy, a niektóre z nich wręcz mogą pomóc nam schudnąć.
Szkodliwe dla naszego organizmu są tłuszcze nasycone, które znajdują się w wysoko przetworzonej żywności i fast foodach.
Najzdrowsze są tłuszcze nienasycone, dostępne w wielu produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i warto je włączyć do codziennej diety!
Najzdrowsze tłuszcze, które powinieneś włączyć do swojej diety
Te tłuszcze powinny znaleźć się w Twojej diecie:
Oliwa z oliwek
Nazywana śródziemnomorskim eliksirem długowieczności, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, -6 i -9. Oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia, korzystnie wpływa na zdrowie, m.in. spowalnia procesy starzenia się i wspomaga pracę układu nerwowego. Dodatkowo spożywanie oliwy hamuje uczucie głodu, przyspiesza metabolizm, obniża poziom cholesterolu i ryzyko powstawania stanów zapalnych, a nawet nowotworów.
Olej rzepakowy
Olej rzepakowy ma zaledwie 7% nasyconych kwasów tłuszczowych, zawiera za to mnóstwo zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
Kiedyś niedoceniany, obecnie coraz częściej stosowany- świetnie nadaje się do smażenia i pieczenia, a także do sałatek. Olej otrzymywany z uszlachetnionych odmian rzepaku, zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, przeciwdziała miażdżycy, niedokrwiennej chorobie serca i nadciśnieniu tętniczemu.
Olej słonecznikowy
Dominują w nim kwasy wielonienasycone. Już 1 łyżka oleju słonecznikowego pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-6, jest bogaty w aminokwasy i witaminę E. Najlepiej nadaje się do spożywania na zimno.
Orzechy
Orzechy zawierają mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, witamin A i E oraz magnez, potas i fosfor. Działają antyoksydacyjnie, warto je spożywać podczas wzmożonego wysiłku umysłowego, ponieważ wpływają na pracę mózgu. Dzięki dużej zawartości błonnika, przyspieszają metabolizm.
Awokado
Jest najbardziej kaloryczne wśród owoców, nienasycone tłuszcze stanowią aż 15% całkowitej masy miąższu. Pełne składników odżywczych i witamin, wzmacnia odporność, przyspiesza metabolizm, zmniejsza poziom złego cholesterolu. Poprawia wzrok, pozytywnie działa na pamięć i koncentrację.
Ryby morskie
Tłuste ryby morskie, jak łosoś, tuńczyk, śledź czy makrela, są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, wielu składników mineralnych (jod, żelazo, potas, selen) oraz witamin (A,D,E). Warto spożywać je co najmniej 1-2 razy w tygodniu.
Jajka
Kiedyś uważane były za cholesterolową bombę, ale dziś wiemy, że dzięki zawartości wielu cennych składników odżywczych, korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Znajdujące się w nich nienasycone kwasy tłuszczowe, pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, mają pozytywny wpływ na układ krążenia, zapobiegają miażdżycy. Dzięki dużej ilości luteiny poprawiają wzrok, q zawarte w nich białko zapewnia uczucie sytości.