Już niedługo w Polsce pojawi się wyjątkowy PESEL. Kto go otrzyma?

Patrycja
Newsy
12.02.2022 1:41
Już niedługo w Polsce pojawi się wyjątkowy PESEL. Kto go otrzyma?

Już niebawem jedno z nowo narodzonych dzieci otrzyma niepowtarzalny i jeden z najłatwiejszych do zapamiętania PESEL. Będzie składał się z samych dwójek!

Zdjęcie Już niedługo w Polsce pojawi się niepowtarzalny PESEL. Kto go otrzyma? #1

Numer PESEL- czym jest?

PESEL to skrót od Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. To krajowy numer identyfikacyjny, stosowany w naszym kraju już od 1977 roku. PESELU nie można zmienić, za wyjątkiem niektórych sytuacji: sprostowania daty urodzenia lub korekty płci.

Po narodzinach każde dziecko w Polsce otrzymuje PESEL, czyli 11-cyfrowy stały symbol numeryczny, który będzie towarzyszył mu przez całe życie i je identyfikował.

W celu nadania numeru PESEL dziecku, jeden z rodziców powinien udać się do wydziału spraw obywatelskich lub ewidencji ludności w urzędzie miasta lub gminy, w miejscu swojego zameldowania. PESEL nadaje kierownik urzędu stanu cywilnego, organ gminy lub organ wydający polski dokument tożsamości.

W celu odebrania PESELU, należy ze sobą odpis aktu urodzenia dziecka, książeczkę zdrowia dziecka lub akt małżeństwa. Numer PESEL nadawany jest z urzędu, więc nie trzeba składać żadnych wniosków, ani uiszczać opłaty skarbowej.

Z czego składa się numer PESEL?

PESEL zapisany w formacie: RRMMDDPPPPK, składa się z następujących cyfr:

  • RR – ostatnie 2 cyfry roku urodzenia,
  • MM – miesiąc urodzenia (osoby urodzone po 1999 roku mają inny zapis miesiąca),
  • DD – dzień urodzenia,
  • PPPP – liczba porządkowa oznaczająca płeć,
  • K – cyfra kontrolna.

Już niedługo w Polsce pojawi się niepowtarzalny PESEL!

Już niebawem jedno z nowo narodzonych dzieci w Polsce otrzyma niepowtarzalny i jeden z najłatwiejszych do zapamiętania PESEL!

Kto otrzyma PESEL: 22222222222?

Jedno z dzieci urodzonych 22 lutego 2022 roku, może uzyskać niezwykły numer PESEL, składający się z samych dwójek, czyli22222222222.

Kto otrzyma ten numer? W odpowiedzi na to pytanie pomoże prześledzenie wzoru:

  • Na początku PESELU znajdą się dwie ostatnie cyfry roku urodzenia, miesiąc urodzenia (z zakodowanym stuleciem urodzenia) i dzień urodzenia.
  • Cyfry od siódmej do dziesiątej to numery porządkowe: chłopcy otrzymują numery nieparzyste, a dziewczynki parzyste. Zatem wiadomo, że unikalny PESEL otrzyma dziewczynka urodzona tego dnia.
  • Ostatnia cyfra PESEL-u jest liczbą kontrolną, a przy dziesięciu dwójkach, liczba kontrolna wyniesienie 2. 
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną