Domowe biuro – wygoda, zdrowie i efektywna praca

Agnieszka
Dom
10.02.2022 10:03
Domowe biuro – wygoda, zdrowie i efektywna praca

 

Domowy gabinet czy też wydzielona część pomieszczenia często obecnie służą nam jako miejsce pracy. Warto więc urządzić tę przestrzeń tak, by spełniała nasze oczekiwania oraz zapewniała wygodę. Praktyczne meble zaprojektowane według zasad ergonomii są tutaj dobrym rozwiązaniem.

Home office, czyli praca zdalna z domowego zacisza, stała się czymś powszechnym. Niektórzy z pracodawców po przeanalizowaniu zalet takiego rozwiązania zaadaptowali je na stałe lub też połączyli z pracą stacjonarną, tworząc tak zwany hybrydowy system pracy. W związku z tak zmieniającymi się realiami większość pracowników, którym przyszło w ten sposób wykonywać swoje obowiązki, musiała zaadaptować domową przestrzeń (jej część) pod wykonywanie obowiązków zawodowych. Warto taką operację przeprowadzić w sposób przemyślany. Tak, by stworzyć sobie warunki wygodne i niewpływające negatywnie na nasze zdrowie. Jak to zrobić? Parę praktycznych wskazówek, jak urządzić domowe biuro, w dalszej części artykułu.

Jak urządzić domowe biuro

Przede wszystkim należy zacząć od wyboru odpowiedniej przestrzeni, która będzie dla nas komfortowa. Ważne jest, by znaleźć miejsce jak najbardziej komfortowe. Czyli takie, które jest umiejscowione jak najbliżej źródła światła dziennego. Poza tym taką naszą biurową przestrzeń, np. w pokoju dziennym, warto jest w jakiś sposób wydzielić od pozostałej części pomieszczenia. Jeśli istnieje taka możliwość, warto przestrzeń domowego biura oddzielić parawanem lub ściankami wygłuszającymi. To aspekt bardzo ważny, gdyż takie rozwiązanie pomaga nam skupić się na pracy i wyizolowuje nas mentalnie od toku domowego życia. Ważne jest też, by nasze meble i otoczenie w domowym biurze były ergonomiczne. Czyli optymalnie dostosowane do naszych potrzeb fizycznych i psychicznych. Dobrze wyregulowane i zapewniające podparcie kręgosłupa w istotnych odcinkach. Jeśli więc do tej pory wykonywałeś swoje obowiązki pracownicze przy stole, który do służył do serwowania posiłków i siedziałeś na krześle, które nie jest przystosowane do pracy biurowej – czas na zmiany!

Nowoczesne biuro domowe – przyjazne dla zdrowia

Nowoczesne i ergonomiczne meble biurowe nie tylko zapewniają funkcjonalną przestrzeń. Wpływają także pozytywnie na nasze zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że praca siedząca w trybie non-stop to negatywny wpływ nie tylko na nasz kręgosłup, ale również na pracę narządów wewnętrznych czy krążenie w organizmie krwi i limfy. Dlatego też przyczynia się do powstawania wielu chorób cywilizacyjnych. Należą do nich na przykład otyłość, nowotwory czy cukrzyca typu 2. Dlatego też wskazane jest, by od biurka wstać. Rozwiązaniem, które sprawdzi się pod tym względem nawet podczas natłoku pracy, jest biurko z regulowaną wysokością (automatycznie, czyli szybko). Umożliwia ono pracę na stojąco. A taka postawa to ulga dla naszego kręgosłupa – podczas niej spalamy też więcej kalorii niż w czasie trybu siedzącego. Domowe biuro można też wyposażyć w krzesła, które podczas pracy siedzącej rozruszają nasz kręgosłup i pozytywnie wpłyną na mięśnie pleców. Do takich siedzisk należą stołki siodłowe czy balansujące oraz piłki balansujące. Podczas siedzenia na nich trzeba balansować ciałem, dzięki czemu i nasz kręgosłup, i biodra, i plecy mają zapewnioną prozdrowotną gimnastykę. Takie meble to także ich wysoka  jakość i estetyka, w związku z czym domowe biuro będzie gustownie urządzone. 

Komfortowe warunki, czyli podstawa

To, co powinno nam przyświecać przy kwestii, jak urządzić biuro domowe to przede wszystkim kwestia komfortu. Poza odpowiednim siedziskiem i biurkiem należy pomyśleć także o odpowiednim oświetleniu oraz o tym, by monitor znajdował się na odpowiedniej wysokości i by był odpowiednio oddalony od naszych oczu. W uzyskaniu optymalnego pod tym względem rozwiązania pomogą nam na pewno różnego rodzaju nowoczesnej regulowane podkładki pod monitor lub pod laptopa. Jak już wcześniej wspomniano, przestrzeń domowego biura warto wydzielić – różne estetyczne ścianki działowe, także z funkcją pochłaniania dźwięków, znakomicie się do tego nadadzą. Home office wszakże również wymaga skupienia. 

 

Biuro domowe – czas na relaks i ruch

Praca w domowym zaciszu bez wątpienia jeszcze bardziej pozbawia nas możliwości ruchu niż praca stacjonarna. A to dlatego, że podczas home office nie korzystamy choćby z takiego minispaceru na parking czy do środków komunikacji miejskiej. W związku z takim stanem rzeczy i z faktem, że nadchodzi wiosna, warto zainwestować w rozruch w domowym gabinecie. Można to zrobić dzięki bieżniom niewielkich rozmiarów, rowerkom stacjonarnym czy platformom balansującym – wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niezależnie od wybranej opcji nasze ciało i psychika na pewno nam za to podziękują. Nie od dziś bowiem wiadomo, że ruch bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie psychiczne. Taka dawka aktywności podczas home office da nam chwilę wytchnienia i pomoże na nowo skupić myśli. 

Domowe biuro podczas codziennej pracy powinno zapewnić nam komfort pracy. Warto więc zapoznać się z szeroką ofertą produktów oferowanych przez www.ajprodukty.pl. Zyskamy nie tylko zdrowie, ale i modny gabinet. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną