O czym świadczy glukoza w moczu?

Patrycja

Zdrowie

03.02.2022 21:16

O czym świadczy glukoza w moczu?

Z jakiego powodu w moczu może występować glukoza? Sprawdź, na co może wskazywać ten stan i czy jest objawem poważniejszych schorzeń.

Zdjęcie O czym świadczy glukoza w moczu? #1

Glukoza w moczu

Prawidłowo glukoza nie występuje w moczu. Gdy krew jest filtrowana w kłębuszku nerkowym, glukoza jest całkowicie resorbowana z powrotem do krwioobiegu, w kanaliku nerkowym. Norma glukozy w moczu wynosi <15 mg/dl.

Glukoza w moczu to nieprawidłowy stan

Poziom glukozy we krwi może być prawidłowy lub nie mieścić się w normie. Jej wysokie stężenie we krwi, które przekracza próg nerkowy sprawia, że glukoza jest obecna w moczu. Dzieje się tak w przypadku, gdy przekroczy wynik 180mg glukozy/dl krwi. Wówczas może dojść do przedostawania się glukozy do moczu, czyli glukozurii. Obecność glukozy w moczu to nieprawidłowy stan, który może oznaczać wiele różnych schorzeń.

O czym to świadczy obecność glukozy w moczu?

Możliwe przyczyny glukozy w moczu:

  • W przeważającej większości przypadków obecność glukozy w moczu świadczy o
  • Może oznaczać zaburzenia hormonalne, np. wzrost poziomu adrenaliny lub hormonów tarczycy.
  • Może pojawić się w wyniku takich chorób jak akromegalia, choroba Cushinga, nadczynność tarczycy.
  • Może wskazywać na uszkodzenie nerek, a szczególnie uszkodzenie kanalików nerkowych, tzw. cukrzycę nerkową.
  • Oznaczać może uszkodzenie cewek nerkowych (zaburzenia wrodzone, zatrucie metalami ciężkimi).

W niektórych stanach fizjologicznych obecność glukozy w moczu nie musi stanowić powodu do niepokoju:

  • Glukoza w moczu może również pojawiać się w ciąży, zwłaszcza w zaawansowanej. Tak zwany cukromocz uznawany jest za proces fizjologiczny, który nie wymaga dalszej diagnostyki i leczenia.
  • Glukoza w moczu nie powinna niepokoić przy nadmiernym przyjmowaniu węglowodanów w diecie i przejedzeniu się słodyczami przed badaniem.
  • Może występować u osób ze stanami lękowymi i zmagających się z długotrwałym stresem.

Glukoza w moczu- co dalej?

Jeśli wyniki badań moczu wskazują, że jest w nim obecna glukoza należy przeprowadzić dalsze badania poziomu stężenia glukozy.

Z wynikami trzeba udać się do lekarza rodzinnego, który może zlecić wykonanie badań dodatkowych: stężenia glukozy we krwi na czczo, doustnego testu obciążenia glukozą, oznaczenie ciał ketonowych w moczu.

Nie wolno ignorować tego stanu, ponieważ może świadczyć o poważnych schorzeniach! Należy pamiętać o tym, że glukoza w moczu może stanowić pożywkę dla bakterii, co wpływa także na zwiększone ryzyko rozwoju zakażenia układu moczowego.