Z jakiego powodu w moczu może występować glukoza? Sprawdź, na co może wskazywać ten stan i czy jest objawem poważniejszych schorzeń.
Glukoza w moczu
Prawidłowo glukoza nie występuje w moczu. Gdy krew jest filtrowana w kłębuszku nerkowym, glukoza jest całkowicie resorbowana z powrotem do krwioobiegu, w kanaliku nerkowym. Norma glukozy w moczu wynosi <15 mg/dl.
Glukoza w moczu to nieprawidłowy stan
Poziom glukozy we krwi może być prawidłowy lub nie mieścić się w normie. Jej wysokie stężenie we krwi, które przekracza próg nerkowy sprawia, że glukoza jest obecna w moczu. Dzieje się tak w przypadku, gdy przekroczy wynik 180mg glukozy/dl krwi. Wówczas może dojść do przedostawania się glukozy do moczu, czyli glukozurii. Obecność glukozy w moczu to nieprawidłowy stan, który może oznaczać wiele różnych schorzeń.
O czym to świadczy obecność glukozy w moczu?
Możliwe przyczyny glukozy w moczu:
- W przeważającej większości przypadków obecność glukozy w moczu świadczy o
- Może oznaczać zaburzenia hormonalne, np. wzrost poziomu adrenaliny lub hormonów tarczycy.
- Może pojawić się w wyniku takich chorób jak akromegalia, choroba Cushinga, nadczynność tarczycy.
- Może wskazywać na uszkodzenie nerek, a szczególnie uszkodzenie kanalików nerkowych, tzw. cukrzycę nerkową.
- Oznaczać może uszkodzenie cewek nerkowych (zaburzenia wrodzone, zatrucie metalami ciężkimi).
W niektórych stanach fizjologicznych obecność glukozy w moczu nie musi stanowić powodu do niepokoju:
- Glukoza w moczu może również pojawiać się w ciąży, zwłaszcza w zaawansowanej. Tak zwany cukromocz uznawany jest za proces fizjologiczny, który nie wymaga dalszej diagnostyki i leczenia.
- Glukoza w moczu nie powinna niepokoić przy nadmiernym przyjmowaniu węglowodanów w diecie i przejedzeniu się słodyczami przed badaniem.
- Może występować u osób ze stanami lękowymi i zmagających się z długotrwałym stresem.
Glukoza w moczu- co dalej?
Jeśli wyniki badań moczu wskazują, że jest w nim obecna glukoza należy przeprowadzić dalsze badania poziomu stężenia glukozy.
Z wynikami trzeba udać się do lekarza rodzinnego, który może zlecić wykonanie badań dodatkowych: stężenia glukozy we krwi na czczo, doustnego testu obciążenia glukozą, oznaczenie ciał ketonowych w moczu.
Nie wolno ignorować tego stanu, ponieważ może świadczyć o poważnych schorzeniach! Należy pamiętać o tym, że glukoza w moczu może stanowić pożywkę dla bakterii, co wpływa także na zwiększone ryzyko rozwoju zakażenia układu moczowego.