Święta Bożego Narodzenia w tym roku wypadają w weekend - 25 grudnia w sobotę i 26 grudnia w niedzielę. Czy w związku z tym, że dwa świąteczne dni są ustawowo wolne od pracy, jednak wypadają w weekend, pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny? Przepis o tym mówiący jest jasno sformułowany.
Święta w weekend. Czy pracownik dostanie dzień wolny w innym terminie?
Wiele osób czekających na wolne od pracy w okresie świątecznym pewnie zasmucił fakt, że w tym roku święta Bożego Narodzenia wypadają w weekend. W pierwszej chwili można pomyśleć, że wyczekiwane wolne przepadnie. Okazuje się jednak, że nie do końca.
Pomimo tego, że rzeczywiście, część wolnego z racji tego, że święta wypadają w weekend nam przepadnie, to jeden dzień wolny powinniśmy otrzymać w innym terminie.
Jasno wskazują na to przepisy prawne.
“Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.” - czytamy w art. 130 § 2 Kodeksu Pracy.
Oznacza to, że za 26 grudnia (niedziela) nie mamy możliwości otrzymania wolnego w innym terminie. Sprawa jednak wygląda inaczej w przypadku 25 grudnia (sobota).
Pracodawca ma więc obowiązek zapewnić nam dzień wolny w innym terminie, który będzie rekompensatą za fakt, że święta ustawowo wolne od pracy wypadły w sobotę.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że termin dnia wolnego od pracy ustala pracodawca. Co więcej, dzień wolny od pracy powinien przypadać na ten sam okres rozliczeniowy.
Pracodawcy zazwyczaj ustalają go zaraz po święcie wypadającym w sobotę. Prawo nie zabrania jednak przyznać go pracownikowi w jakimkolwiek terminie przed świętami, na przykład w wigilię.
Często dzień wolny ustalany jest też odgórnie, z wyprzedzeniem. Wielu pracowników powinno więc już wiedzieć, kiedy przydzielono im wolne.