Krople do oczu zamiast okularów do czytania? Innowacyjny lek wprowadzony do sprzedaży

Patrycja

Zdrowie

12.12.2021 9:47

Krople do oczu zamiast okularów do czytania? Innowacyjny lek wprowadzony do sprzedaży

Amerykańscy naukowcy wprowadzili na rynek innowacyjny lek. To krople do oczu, które mogą zastąpić okulary do czytania i soczewki! Będą mogły z nich korzystać zarówno osoby z krótkowzrocznością, jak i z nadwzrocznością. Czy to koniec uciążliwych problemów z wadami wzroku?

Zdjęcie Krople do oczu zamiast okularów do czytania? #1

Krople do oczu zamiast okularów do czytania?

Ze statystyk wynika, że problemy ze wzrokiem dotykają ponad połowę Polaków powyżej 18 roku życia! Wada wzroku potrafi utrudnić codzienne życie, jednak naukowcy znaleźli na to sposób.

Naukowcy z Bar-Ilan University’s Institute of Nanotechnology and Advanced Materials i lekarze z Sha’are Zedek Medical Center opracowali innowacyjny lek. Są to rewolucyjne krople do oczu, mogące zastąpić szkła kontaktowe i okulary. W ostatnim czasie wynalazek został wprowadzony na rynek.

Innowacyjny lek wprowadzony do sprzedaży

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) niedawno zatwierdziła krople do oczu, stworzone przez firmę Allergan. Nano- krople o nazwie Vuity są już dostępne w aptekach i sklepach, gdzie można je kupić w cenie 80 dolarów za 30-dniowy zapas, czyli trochę ponad 320 złotych. Na razie dostępne są tylko dla amerykańskich klientów, jednak być w może w przyszłości pojawią się także w naszym kraju.

Nano-krople to prawdziwa rewolucja

Według naukowców ich wynalazek to prawdziwa rewolucja! Nano-krople mają stać się alternatywą dla soczewek i okularów. Z ich pomocą będzie można wyeliminować niektóre uciążliwe problemy ze wzrokiem.

Jak to działa? Czy krople są skuteczne?

Twórcy kropli tłumaczą, że ich wynalazek tworzy możliwość zmniejszania wielkości źrenic, co wpływa na ostrość i pole widzenia. To wyostrza bliskie widzenie na okres od 6 do około 10 godzin.

Krople są najbardziej skuteczne dla osób w średnim wieku, cierpiących na krótkowzroczność. Seniorzy po 65 roku życia nie odczują tych samych efektów działania.

Skutki uboczne stosowania nano- kropli

Ten wynalazek nie jest pozbawiony wad. Naukowcy ostrzegają przed skutkami ubocznymi w postaci przekrwionych oczu i bólu głowy. Nie należy także używać ich po zmroku, np. podczas jazdy samochodem w nocy.