Prawdziwy zakaz handlu w niedzielę już od stycznia! Jakie sklepy zamkną działalność?

Agnieszka

Lifestyle

Oct. 20, 2021, 6:17 a.m.

Prawdziwy zakaz handlu w niedzielę już od stycznia! Jakie sklepy zamkną działalność?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony już kilka lat temu. Od tamtej pory większość dużych sieci handlowych zdążyło już ominąć ten zakaz i otwierać w niedzielę przynajmniej część swoich placówek w różnych miastach. Ten proceder nie potrwa jednak długo. Od stycznia większość z tych sklepów zostanie zamknięta w niedziele.

Omijanie zakazu handlu w niedziele

Zakaz handlu w Polsce wprowadzany był stopniowo od 2018 roku. Początkowo mogliśmy robić zakupy w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dwa lata później już tylko 7 niedziel w roku była handlowa.

Nic więc dziwnego w tym, że przez ten czas duże sieci handlowe zdążyły już ominąć przepisy i mimo wszystko otwierać swoje sklepy podczas zakazu handlu w niedzielę.

Pierwsza była Żabka. Swoje placówki przekształciła na “punkty pocztowe”, co umożliwiło jej handel mimo zakazu. W jej ślad od lat idą sklepy wielkopowierzchniowe. Obecnie już Lidl, Kaufland, Biedronka i Auchan dużą część swoich placówek w Polsce przekształciły na podobny model.

Żabka zaczęła próby ominięcia zakazu handlu praktycznie w momencie jego wprowadzenia. Dlatego też już od 2018 roku rządzący dwoją się i troją nad pomysłem rozwiązania tego problemu i uszczelnienia przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele. 

Prawdziwy zakaz handlu w niedzielę już od stycznia 2022

Lista otwartych sklepów tych sieci z dnia na dzień tylko rośnie. Jednak do czasu. Okazuje się bowiem, że większość z nich będzie musiała zostać zamknięta już od stycznia przyszłego roku.

 

Zapowiadane od dawna uszczelnienie ustawy o zakazie handlu nie odstrasza przed otwieraniem nowych placówek w Polsce. Okazuje się bowiem, że te ostatnie trzy miesiące, gdy sklepy będą mogły działać w niedziele i tak będą bardzo opłacalne. W ostatnim kwartale roku wydajemy bowiem najwięcej.

W styczniu przyszłego roku przepisy o zakazie handlu zostaną nieco zmienione, ponieważ w życie wejdzie nowelizacja ustawy. Okazuje się, że w niedziele niehandlowe działać będą mogły jedynie sklepy, które przynajmniej 40 procent swoich dochodów czerpią z działalności pocztowej.

Jak łatwo się domyślić, w ten sposób rząd zamknie większość obecnie otwartych sklepów sieci:

  • Lidl
  • Kaufland
  • Auchan
  • Biedronka