Jak dostać 12 tys. na dziecko? Wyjaśniamy, kto otrzyma pieniądze

Katarzyna
Newsy
10.10.2021 17:46
Jak dostać 12 tys. na dziecko? Wyjaśniamy, kto otrzyma pieniądze

Rząd nadal stawia na politykę prorodzinną. Od nowego roku rodzice będą mogli otrzymać nawet 12 tysięcy złotych rocznie.

Zdjęcie Jak dostać 12 tys. na dziecko? Wyjaśniamy, kto otrzyma pieniądze #1

Zmiany w prawie

Rząd zatwierdził zmiany w prawie, które pozwalają na otrzymanie nawet 12 tysięcy na drugie i kolejne dziecko. Świadczenie będzie przysługiwać na dziecko od 12 do 36 miesiąca życia. Świadczenie to będzie wypłacane z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Będzie ono przysługiwało również rodzicom, którzy w dniu wejścia ustawy w życie będą mieli drugie i kolejne dziecko w tym wieku. Aby jednak otrzymać to świadczenie, trzeba spełnić kilka kryteriów.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jedna ze zmian, jaką wprowadza Polski Ład. Projekt ten ma za zadanie zmniejszyć negatywne skutki epidemii koronawirusa oraz poprawić jakości życia Polaków. Świadczenie to nie będzie objęte kryterium dochodowym i otrzymają je wszyscy rodzice, którzy będą mieli dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 rok.

Kryteria do spełnienia 

Rodziny, którym będzie przysługiwało to świadczenie, będą musiały posiadać drugie lub kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesięcy. Rodzice, którzy będą chcieli otrzymać to świadczenie, będą musieli złożyć odpowiedni wniosek w przyszłym roku. We wniosku rodzice będą mogli zaznaczyć czy chcą otrzymywać 500 zł przez dwa lata, czy po 1000 zł miesięcznie przez rok. Świadczenie to będzie wypłacane proporcjonalnie aż do ukończenia 36 miesiąca życia dziecka. Wypłacane świadczenie nie będzie opodatkowane i nie będzie objęte kryterium dochodowym.

Zdjęcie Jak dostać 12 tys. na dziecko? Wyjaśniamy, kto otrzyma pieniądze #2

Wsparcie rządu 

Rząd w ten sposób nadal chce wspierać rodziców i pomagam im w trudnym czasie wychowania dziecka w początkach jego życia. Od 2016 roku rząd wprowadził program "Rodzina 500 plus" w ramach którego na każde dziecko państwo wypłaca po 500 zł miesięcznie niezależnie od kryterium dochodowego. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną