Dlaczego nie powinnyśmy trzymać ręczników w łazience?

Patrycja
Dom
08.10.2021 23:01
Dlaczego nie powinnyśmy trzymać ręczników w łazience?

Najwygodniejsze i najbardziej oczywiste miejsce do przechowywania ręczników to oczywiście łazienka. Nic dziwnego, przechowujemy je tam, żeby w razie potrzeby mieć je pod ręką. To jednak wcale nie jest dobry pomysł. Sprawdźmy, dlaczego lepiej przenieść je w inne miejsce.

 

Gdzie trzymać ręczniki?

Łazienka to pomieszczenie, w którym jest znacznie większa wilgoć i temperatura niż w pozostałych częściach mieszkania. Te specyficzne warunki są idealne dla rozwoju bakterii i grzybów. Jak nie trudno się domyślić, ręczniki to dla nich wymarzone miejsce.

 W łazience świeżo wyprane i suche ręczniki nabierają wilgoci. Sprzyja temu fakt, ze wykonane są z materiału, który ma za zadanie pochłanianie nadmiaru wilgoci. Powinno się je trzymać w miejscu suchym i przewiewnym, a te słowa zdecydowanie nie opisują łazienki.

Pamiętajmy, że pleśni i grzyby, które atakują ręczniki nie tylko wydzielają charakterystyczny i nieprzyjemny zapach, ale także wpływają na stan naszego zdrowia. Pomijając fakt, że uciążliwego zapachu nie pozbędziemy się materiału, to jeszcze możemy pogorszyć stan naszej skóry. Używanie takiego ręcznika może zaostrzać trądzik, powodować podrażnienia, wysuszenie skóry, a nawet przetłuszczanie się włosów.

Zdjęcie Dlaczego nie powinnyśmy trzymać ręczników w łazience? #1

Co zrobić z ręcznikiem po kąpieli?

Zostawiając wilgotny po kąpieli ręcznik w łazience, możemy być pewni, że szybko nie wyschnie. Zazwyczaj schną one godzinami stłoczone obok siebie na haczykach. Jeśli mamy w łazience grzejnik, sprawa wygląda nieco lepiej, chociaż i tak zazwyczaj jest to kilka suszących się ręczników na małej powierzchni, jaką zazwyczaj jest łazienka. Nawet po kąpieli rozważmy rozwieszenie ręczników poza jej obrębem, np. na suszarce na pranie gdzie mogą przeschnąć, a następnie wrócić na swoje miejsce. Chociaż na początku zabieg ten może wydawać się dla nas uciążliwy, to szybko się do niego przyzwyczaimy i na pewno zauważymy różnicę.

Jak często zmieniać ręczniki?

Wymiana ręcznika jest ściśle uzależniona od przeznaczenia ręcznika. Każdego używamy z inną częstotliwością. Dlatego przy ręczniku kąpielowym, bierzemy pod uwagę ilość kąpieli. Najzdrowiej jest wymienić go po trzeciej kąpieli. Wymiana ręcznika do rąk zależna jest od ilości domowników i gości, którzy nas odwiedzają. Jeśli w naszym domu mieszka kilka osób lub gdy często odwiedzają nas znajomi, powinniśmy zmieniać go nawet codziennie. Przy trzyosobowej rodzinie i rzadkich wizytach osób z zewnątrz wystarczy wymiana co 2-3 dni.

Zdjęcie Dlaczego nie powinnyśmy trzymać ręczników w łazience? #2

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

W temperaturze 40 stopni pozbędziemy się zaledwie 14 procent bakterii i grzybów, zaleca się więc pranie ręczników w wyższych temperaturach. Na co dzień wystarczy pranie w temperaturze 60 stopni, natomiast raz w miesiącu możemy wrzucić je nawet na 90 stopni. Wysokie temperatury mogą niszczyć strukturę tkaniny, pozbawiać ją koloru i miękkości, możemy więc rozważyć dodawanie środka dezynfekującego do prania i pozostać przy niższych temperaturach.

Zdjęcie Dlaczego nie powinnyśmy trzymać ręczników w łazience? #3
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną