Ubezpieczenie turystyczne na COVID-19. Na co zwrócić uwagę?

Patrycja
Newsy
21.08.2021 18:46
Ubezpieczenie turystyczne na COVID-19. Na co zwrócić uwagę?

Czy ubezpieczenia turystyczne obejmują zachorowanie na koronawirusa? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Co musimy wiedzieć o dodatkowych świadczeniach w ramach EKUZ w związku ze światową pandemią? Odpowiadamy!

Coraz więcej osób decyduje się na normalny urlop. Normalny, czy nie ten stygmatyzowany pandemią COVID-19. Jednak obostrzenia i restrykcje wynikające z pojawienia się nowego wirusa nie znikają i musimy się do nich dostosować. Jeśli chodzi o urlop i ubezpieczenia turystyczne, tu również nastąpiły zmiany właśnie w związku z pandemią.

Pomimo tego, iż każdy z nas ma już dosyć siedzenia w domu, stara się nadrobić stracony czas i zaplanować wakacje to jednak obawiamy się potencjalnych komplikacji związanych z zachorowaniem na COVID-19. Z tyłu głowy kołata nam się myśl, że koronawirus może zaatakować nas za granicą, gdzie koszty ewentualnego leczenia mogą nas przerosnąć. W myśl takich właśnie nieprzyjemnych okoliczności powstały ubezpieczenia turystyczne, które obejmują również zachorowanie na COVID-19.

Zdjęcie Ubezpieczenie turystyczne na COVID-19. Na co zwrócić uwagę? #1

Ubezpieczenie turystyczne

Polisy turystyczne obejmujące COVID-19 odnoszą się do kosztów związanych z wykonaniem testów, ewentualnym leczeniem lub hospitalizacją, a także przymusową kwarantanną i transportem do kraju ojczystego. Żadne ubezpieczenie nie zwróci nam jednak kosztów za nieudany wyjazd. Koszt takich ubezpieczeń zaczyna się od 4 złotych dziennie ( do 19 zł za dzień), czyli na tydzień wychodzi kilkanaście złotych. 

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego warto wiec zwrócić uwagę na to, czy obejmuje:

  • wszelkiego rodzaju koszty leczenia w tym testy, badania, leki, hospitalizację
  • koszty powrotu do kraju macierzystego, jeśli nie jesteśmy w stanie wrócić dotychczasowym środkiem transportu
  • koszty późniejszego niż przewidywany powrotu do kraju rodzimego na skutek przymusowej kwarantanny
  • koszty zakwaterowania w odosobnieniu, jeśli takie będzie konieczne
  • koszty zakwaterowania w okresie od wyjścia ze szpitala do momentu wyjazdu do kraju
  • organizację środku transportu, którym ubezpieczony będzie mógł wrócić
  • organizację miejsca zakwaterowania
  • koszty testu, jeśli ten będzie wymagany przed wyjazdem

Zanim dokonamy wyboru, sprawdźmy jeszcze czy nasze ubezpieczanie będzie obowiązywało, jeśli kraj, w którym aktualnie przebywamy, zdecyduje się wprowadzić stan wyjątkowy. Wiele ubezpieczeń turystycznych nie obejmuje nas ochroną właśnie w momencie wprowadzenia stanu wyjątkowego, wiec warto dopytać o tę kwestię przed podpisaniem umowy.

Zdjęcie Ubezpieczenie turystyczne na COVID-19. Na co zwrócić uwagę? #2

Ubezpieczenie w ramach EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) chroni nas w przypadku zachorowania na COVID-19. Warto zaopatrzyć się w ten dokument, jeśli planujemy podróż do Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, do Włoch, na Maltę czy Cypr. W tych państwach otrzymamy w ramach EKUZ taką samą pomoc, jaką otrzymaliby obywatele tychże państw. EKUZ nie pokrywa jednak kosztów transportu, odwołanych wakacji, kosztów leczenia czy hotelu.

Udogodnienia

Wiele krajów zdecydowało wprowadzić się własne udogodnienia dla turystów, którzy zdecydują się wypoczywać w ich kraju. Egipski rząd ogłosił na przykład, że wszyscy turyści, którzy po przylocie do ich kraju otrzymają pozytywny wynik testu na koronawirusa, nie muszą martwić się o koszty związane z hospitalizacją i odbyciem kwarantanny w hotelu. Andaluzja ogłosiła z kolei, że swoich turystów ma zamiar ubezpieczyć bezpłatnie w związku z wszelkimi okolicznościami związanymi z zachorowaniem na COVID-19.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną