Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć? Domowe oraz profesjonalne zabiegi oraz leki

Patrycja
Uroda
04.08.2021 19:42
Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć? Domowe oraz profesjonalne zabiegi oraz leki

Trądzik to problem, z którym boryka się wiele młodych osób. Okazuje się, że rozprawienie się z nim nie zawsze oznacza koniec kłopotów. Często następstwem tej popularnej dolegliwości są charakterystyczne blizny.  Podpowiadamy jak sobie z nimi radzić.

 

Blizny potrądzikowe potrafią uprzykrzyć nam życie w takim samym stopniu jak przyczyna ich powstania. Na szczęście istnieje wiele skutecznych domowych, jak i profesjonalnych sposobów na zmniejszenie ich widoczności, a nawet całkowite pozbycie się nieestetycznych zmian.

 

Skąd te blizny?

Blizny potrądzikowe dotykają nawet 85% osób, które borykały się z trądzikiem. Mogą być one efektem nieodpowiedniego leczenia trądziku lub błędów dotyczących pielęgnacji, w tym wyciskania krostek. Niestety czasami niezależnie od nas z uwagi na predyspozycje genetyczne powstaną zmiany skórne.

Zdjęcie Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć? #1

Czy można się ich pozbyć?

Usuwanie blizn potrądzikowych zabierze nam sporo czasu i będzie trudnym procesem, jednak jak najbardziej jest możliwe. Zależnie od stopnia uszkodzenia skóry możemy zmniejszyć widoczność blizn lub pozbyć się ich całkowicie. W przypadku głębokich i rozległych zmian najskuteczniejsze okażą się profesjonalne zabiegi kosmetyczne, z mniejszymi bliznami i przebarwieniami poradzimy sobie sami, czy to domowymi sposobami czy przy użyciu farmakologicznych środków.

Domowe sposoby na blizny

Niewielkie zmiany skórne i przebarwienia potrądzikowe możemy próbować zniwelować domowymi sposobami. Wśród pożądanych  składników znajdziemy miód, awokado, cytrynę, limonkę, aloes, ogórka, zieloną herbatę i różnego rodzaju olejki. Substancje zawarte w tych produktach działają silnie regenerująco, łagodzą podrażnienia, stymulują odbudowę naskórka i rozjaśniają przebarwienia. W zależności od potrzeb możemy wykonywać 2 – 3 razy w tygodniu maseczki stworzone z dowolnych dwóch lub trzech wymienionych składników.

Zdjęcie Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć? #2

Środki farmakologiczne

Usuwanie blizn potrądzikowych o umiarkowanej widoczności i natężeniu będzie możliwe jeśli zastosujemy odpowiednią pielęgnację. Mowa tu o codziennym stosowaniu preparatów nawilżających, które pobudzą naskórek do produkcji włókien kolagenowych. Zwróćmy uwagę na zawartość alantoiny, kolagenu i kwasu hialuronowego, a także witamin A, C i E. Wesprzeć możemy się także środkami farmakologicznymi, które będą zawierały heparynę i ekstrakty z roślin cebulowych. Substancje te między innymi działają przeciwzapalnie, zmniejszają rozrastanie się znamion i zwiększają nawodnienie i uelastycznienie tkanki skórnej. Spłycenie oraz rozjaśnienie blizn będzie możliwe także dzięki regularnemu stosowaniu peelingów i delikatnych kwasów. Dzięki nim złuszczymy zewnętrzne warstwy naskórka i pobudzimy produkcje nowych włókien kolagenowych i elastyny. Skutecznie będą zarówno peelingi mechaniczne, jak i te enzymatyczne, co do kwasów, wybierajmy te delikatne, jak mlekowy, salicylowy czy migdałowy, których zastosowanie w warunkach domowych będzie bezpieczne.

Zdjęcie Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć? #3

Profesjonalne zabiegi

Najskuteczniejszymi metodami na pozbycie się blizn potrądzikowych są profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych. Najczęściej stosowanymi metodami są peelingi mechaniczne, peelingi chemiczne, zabiegi laserowe i mezoterapia mikroigłowa. Peelingi mechaniczne to dermabrazja i mikrodermabrazja, które usuwają martwy naskórek i pobudzają skórę do regeneracji. Peelingi chemiczne wykonuje się zazwyczaj przy użyciu kwasu glikolowego i trójchlorooctowego, które wnikają w głąb skóry, prowadząc do złuszczania naskórka i wytwarzania nowych białek strukturalnych. W leczeniu głębokich blizn potrądzikowych najskuteczniejsze mogą okazać się jednak zabiegi laserowe i mezoterapia mikroigłowa, zależnie od wybranej metody – usuniemy wierzchnią warstwę naskórka i pobudzimy produkcję kolagenu w skórze właściwej lub wprowadzimy w głąb skóry substancje aktywne stymulujące proces regeneracji i odżywiające skórę.

Zdjęcie Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć? #4

 

Profilaktyka

Pamiętajmy że, jak i w przypadku pozbywania się trądziku tak i w przypadku blizn potrądzikowych kluczowa jest profilaktyka. Ważne jest, byśmy oczyszczały skórę w sposób skuteczny, ale też delikatny, nie zapominały o nałożeniu kremu na dzień, jak i na noc oraz przynajmniej raz w tygodniu wykonywały peeling pomagający usunąć złuszczony naskórek i zanieczyszczenia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną