Za rok 5 pojemnik na śmieci! Kolejne zmiany przy segregowaniu odpadów.

Patrycja

Dom

18.08.2021 19:12

Za rok 5 pojemnik na śmieci! Kolejne zmiany przy segregowaniu odpadów.

Segregowanie odpadów to jeden z najprostszych sposobów ochrony środowiska naturalnego. Każdy z nas może się do tego przyczynić i zadbać o ekologię. Poznaj zasady segregacji odpadów. Sprawdź, czy segregujesz śmieci we właściwy sposób.

Zasady segregowania odpadów- jak to robić?

Segregowanie odpadów polega na ich umieszczenie w oddzielnych pojemnikach. Selektywna zbiórka dotyczy pięciu podstawowych frakcji odpadów: papieru, szkła, metali, tworzyw sztucznych oraz bioodpadów.

Segregacja śmieci w 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 roku każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Wcześniej odpady segregowało jedynie 66% Polaków, a pozostałe osoby deklarowały nieselektywną zbiórkę odpadów komunalnych.

Dalsze zmiany- pojemnikowa segregacja śmieci

Już w przyszłym roku czekają nas kolejne zmiany przy segregowaniu odpadów. System zostanie ujednolicony i wszystkie gminy do 30 czerwca 2022 roku maja obowiązek wymienić pojemniki na takie dostosowane do nowego systemu. Oznacza to, że pojemniki będą podzielone na następujące frakcje: bioodpady, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz frakcję dodatkową – odpady komunalne zmieszane.

Segregacja śmieci – kolory pojemników:

  • niebieski- papier,
  • zielony- szkło,
  • żółty- metale i tworzywa sztuczne,
  • brązowy- bioodpady,
  • czarny- odpady zmieszane.

Zdjęcie Czy segregujesz śmieci we właściwy sposób? #1

Jak segregować odpady w domu?

Podpowiadamy, jak segregować odpady w domu:

  • w kuchni postaw kosze do segregacji odpadów, każdy z nich oznacz odpowiednią naklejką, aby uniknąć pomyłek.
  • przed wyrzuceniem zawsze opróżniaj opakowania z resztek żywności,
  • odkręcaj metalowe i plastikowe nakrętki,
  • zgniataj plastikowe butelki, opakowania, puszki i kartony,
  • odpady bio i szkło wyrzucaj bez worków.

Choć na początku segregacja odpadów może sprawiać nieco trudności, z czasem stanie się to łatwiejsze i wejdzie nam w nawyk. Jeśli nie jesteś pewny jak to robić i chcesz uniknąć pomyłek, zaopatrz się w tabelę z dokładną rozpiską śmieci do segregacji. Powieś ją w widocznym miejscu, na przykład na lodówce i zaglądaj do niej w razie wątpliwości.

Zadbaj o środowisko!

Pamiętaj, że recykling pomaga chronić środowisko i zmniejsza negatywny wpływ odpadów na otaczający nas świat. Segregacja daje szansę na zmniejszenie ilości śmieci oraz emisji dwutlenku węgla do atmosfery. To najprostszy sposób na zadbanie o środowisko naturalne.

Jakie grożą kary za brak segregacji?

Segreguj odpady w swoim gospodarstwie domowym, zwłaszcza, że za łamanie przepisów odnośnie zbieranie i segregacji odpadów grożą kary.

Artykuł 183 § 1 Kodeksu karnego mówi, że „„Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.