Potówki u dziecka- jak się ich pozbyć?

Patrycja

Zdrowie

19.07.2021 13:26

Potówki u dziecka- jak się ich pozbyć?

Potówki to niewielkie krostki, które wstają na skutek przegrzania organizmu. najczęściej występują na karku, szyi, plecach, pośladkach i pod pachami. Na ich powstawanie wpływa wiele czynników. Dowiedz się, jak skutecznie się ich pozbyć.

Czym są potówki?

Potówki to zmiany skórne, które maja postać niewielkich białych krostek lub pęcherzyków wypełnionych płynem.

Występują w miejscach, gdzie znajdują się gruczoły potowe w skórze. Najczęściej występują na twarzy, karku, szyi, plecach, pośladkach i pod pachami, w pachwinach, w zgięciach łokciowych lub pod kolanami. Często towarzyszy im swędzenie, pieczenie i uczucie kłucia skóry.

Często występują u niemowląt w pierwszych sześciu miesiącach życia, mogą pojawiać się też u starszych dzieci i dorosłych.

Skąd się biorą potówki?

Gruczoły potowe noworodków i niemowląt nie są w pełni rozwinięte, dlatego mechanizm termoregulacji nie działa prawidłowo. Dochodzi wtedy do podrażnienia gruczołów potowych i powstawania potówek.

Te drobne krostki powstają na skutek przegrzania się organizmu w wyniku nadmiernego pocenia się lub zatkania gruczołów potowych. Ich pojawianiu się sprzyjają wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza, obcisłe, nieprzewiewne ubrania, używanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji ciała, czy nieprawidłowa higiena.

Rodzaje potówek

  • Potówki zwykłe

Powstają na skutek zablokowania gruczołów potowych w zewnętrznej warstwie skóry. Mają postać małych, drobnych, białawych albo przezroczystych pęcherzyków Umiejscowione są najczęściej w okolicy głowy, szyi oraz tułowia.

  • Potówki czerwone

Tworzą się na skutek zablokowania gruczołów w obrębie głębszych warstw naskórka. U dzieci zwykle występują na twarzy, karku, w pachwinach i pod pachami, a u dorosłych na tułowiu. Mają postać czerwonych grudek, często towarzyszy im pieczenie.

  • Potówki głębokie

Powstają głęboko w skórze i najczęściej obserwuje się je w klimacie tropikalnym. To białawe grudki o średnicy około 1–3 mm. Mogą być sygnałem o nieprawidłowej termoregulacji organizmu.

Zdjęcie Potówki u dziecka- jak się ich pozbyć? #1

Czy potówki są groźne?

Potówki nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Gdy powstają u niemowląt i małych dzieci, są sygnałem dla rodziców, aby unikać przegrzewania.

Jak pozbyć się potówek u dzieci?

Przede wszystkim należy unikać przegrzewania dziecka i zakładać mu przewiewną i wykonaną z naturalnych materiałów odzież.

Skórę należy przemywać gazą nasączoną przegotowaną, letnią wodą. Należy stosować kosmetyki, które nie zatykają gruczołów potowych. Do kąpieli warto dodawać krochmal, napar z rumianku, nagietka.

Warto posmarować ją kremem zawierającym cynk, który wysusza skórę, zapobiegając powstawaniu potówek. Można zastosować też maść na potówki, przepisaną przez lekarza. Ma w swoim składzie antybiotyk, który pomoże zniwelować stan zapalny.