Jakie są ulubione miejsca czerniaka? Kiedy udać się do lekarza?

Patrycja

Zdrowie

19.07.2021 11:13

Jakie są ulubione miejsca czerniaka? Kiedy udać się do lekarza?

Czerniaki to nowotwór złośliwy, który powstaje z komórek barwnikotwórczych. Umiejscowiony jest w dolnej części naskórka, a także na nabłonku, który pokrywa błony śluzowe. To jeden z najbardziej niebezpiecznych i złośliwych nowotworów. Dowiedz się, jakie są jego ulubione miejsca na ciele.

Czym jest czerniak?

Czerniak to nowotwór złośliwy, który powstaje z komórek barwnikotwórczych. Umiejscowiony jest w dolnej części naskórka, a także na nabłonku, który pokrywa błony śluzowe. To jeden z najbardziej niebezpiecznych i złośliwych nowotworów. Pamiętaj, że czerniak wykryty we wczesnym stadium jest praktycznie w 100% wyleczalny. Dlatego, jeśli na swojej skórze zauważyłaś coś niepokojącego, nie wahaj się i skonsultuj się z lekarzem.

Jak rozpoznać czerniaka?

Nie każdy pieprzyk może być czerniakiem, jednak czerniak może przyjmować formę pieprzyka. Jeśli zastanawiasz się, czy zmiany barwnikowe na Twojej skórze są niebezpieczne, skorzystaj z reguły ABCDE: "A" – oznacza asymetrię znamienia, "B" – brzegi zmiany, "C" – kolor, "D" – średnicę,  "E" ewolucję. 

Na co zwrócić uwagę?

Czerniaki często mają asymetryczne wymiary oraz nieregularne brzegi. Ma niejednolity kolor, na jego powierzchni mogą występować przejaśnienia i zaciemnienia. Te zmiany skórne mają nierówną powierzchnię z licznymi, nietypowymi uwypukleniami.

Zdjęcie Jakie są ulubione miejsca czerniaka? Kiedy udać się do lekarza? #1

Czerniaki rosną gwałtownie i bardzo szybko, w krótkim czasie mogą zwiększyć swoją powierzchnię. Zwykle są większe niż 6 mm i zmieniają się w szybkim czasie. Oprócz tego mogą dawać objawy w postaci zaczerwienienia, świądu, owrzodzenia lub tendencji do krwawienia.

Jakie są ulubione miejsca czerniaka?

Niestety czerniak może rozwinąć się w każdym miejscu na skórze. Najczęściej występuje na tułowiu, twarzy oraz na kończynach dolnych. Może także się pojawić na błonach śluzowych, a nawet w narządach wewnętrznych, takich jak żołądek czy jelita.

Zdjęcie Jakie są ulubione miejsca czerniaka? Kiedy udać się do lekarza? #2

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli na swej skórze zauważysz niepokojącą zmianę, zgłoś się do dermatologa. Lekarz za pomocą dermatoskopii, czyli obserwacji zmiany pod specjalnym powiększeniem, pomoże określić z czym masz do czynienia. Może zalecić profilaktyczne usunięcie niepokojącej zmiany skórnej. Odbywa się to laserowo lub chirurgicznie. Po usunięciu zmiany, przeprowadzone będzie badanie histopatologiczne, w celu wykluczenie zmian nowotworowych.