Czerniaki to nowotwór złośliwy, który powstaje z komórek barwnikotwórczych. Umiejscowiony jest w dolnej części naskórka, a także na nabłonku, który pokrywa błony śluzowe. To jeden z najbardziej niebezpiecznych i złośliwych nowotworów. Dowiedz się, jakie są jego ulubione miejsca na ciele.
Czym jest czerniak?
Czerniak to nowotwór złośliwy, który powstaje z komórek barwnikotwórczych. Umiejscowiony jest w dolnej części naskórka, a także na nabłonku, który pokrywa błony śluzowe. To jeden z najbardziej niebezpiecznych i złośliwych nowotworów. Pamiętaj, że czerniak wykryty we wczesnym stadium jest praktycznie w 100% wyleczalny. Dlatego, jeśli na swojej skórze zauważyłaś coś niepokojącego, nie wahaj się i skonsultuj się z lekarzem.
Jak rozpoznać czerniaka?
Nie każdy pieprzyk może być czerniakiem, jednak czerniak może przyjmować formę pieprzyka. Jeśli zastanawiasz się, czy zmiany barwnikowe na Twojej skórze są niebezpieczne, skorzystaj z reguły ABCDE: "A" – oznacza asymetrię znamienia, "B" – brzegi zmiany, "C" – kolor, "D" – średnicę, "E" ewolucję.
Na co zwrócić uwagę?
Czerniaki często mają asymetryczne wymiary oraz nieregularne brzegi. Ma niejednolity kolor, na jego powierzchni mogą występować przejaśnienia i zaciemnienia. Te zmiany skórne mają nierówną powierzchnię z licznymi, nietypowymi uwypukleniami.
Czerniaki rosną gwałtownie i bardzo szybko, w krótkim czasie mogą zwiększyć swoją powierzchnię. Zwykle są większe niż 6 mm i zmieniają się w szybkim czasie. Oprócz tego mogą dawać objawy w postaci zaczerwienienia, świądu, owrzodzenia lub tendencji do krwawienia.
Jakie są ulubione miejsca czerniaka?
Niestety czerniak może rozwinąć się w każdym miejscu na skórze. Najczęściej występuje na tułowiu, twarzy oraz na kończynach dolnych. Może także się pojawić na błonach śluzowych, a nawet w narządach wewnętrznych, takich jak żołądek czy jelita.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli na swej skórze zauważysz niepokojącą zmianę, zgłoś się do dermatologa. Lekarz za pomocą dermatoskopii, czyli obserwacji zmiany pod specjalnym powiększeniem, pomoże określić z czym masz do czynienia. Może zalecić profilaktyczne usunięcie niepokojącej zmiany skórnej. Odbywa się to laserowo lub chirurgicznie. Po usunięciu zmiany, przeprowadzone będzie badanie histopatologiczne, w celu wykluczenie zmian nowotworowych.