10 zastosowań Fenistil żelu. Działa bardzo szybko i przynosi znaczną ulgę.

Patrycja

Zdrowie

28.06.2021 17:30

10 zastosowań Fenistil żelu. Działa bardzo szybko i przynosi znaczną ulgę.

Praktycznie każdy z nas ma go w swojej apteczce. Żel Fenistil działa bardzo szybko, przynosi ulgę, łagodzi i koi. Dowiedz się, jak działa lek i w jakich sytuacjach warto go stosować.

Żel Fenistil

 Żel zawiera substancję czynną maleinian dimetyndenu o działaniu przeciwhistaminowym. Po podaniu na skórę ogranicza występowanie reakcji alergicznej, łagodzi, koi i przynosi natychmiastową ulgę. Substancje pomocnicze zawarte w leku to: wodorotlenek sodu 30%, karbomer, woda oczyszczona, wersenian sodu, glikol propylenowy, chlorek benzalkoniowy.

Lek dostępny jest w opakowaniach 50g, 30g oraz 20g. Można kupić go w każdej aptece bez recepty, jego cena to około 15 zł (Fenistil Żel 1mg/g 30g).

Jak działa żel Fenistil?

Żel Festinil stosuje się do łagodzenia podrażnień skórnych, wywołanych różnymi czynnikami. Poznaj jego 10 najważniejszych zastosowań:

  1. Działa przeciwuczuleniowo, ogranicza występowanie reakcji alergicznej.
  2. Łagodzi podrażnioną skórę.
  3. Łagodzi świąd.
  4. Zmniejsza obrzęk.
  5. Ma miejscowe działanie znieczulające.
  6. Pomaga na ukąszenia owadów.
  7. Łagodzi oparzenia powierzchniowe pierwszego stopnia.
  8. Łagodzi oparzenia słoneczne.
  9. Łagodzi pokrzywkę i wysypkę.
  10. Działa chłodząco, przez co wspomaga kojenie podrażnień.
Zdjęcie 10 zastosowań Fenistil żelu. Działa bardzo szybko i przynosi znaczną ulgę. #1

Jak stosować Fenistil żel?

Żel Fenistil stosuje się miejscowo na zmienioną chorobowo skórę od 2 do 4 razy dziennie, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Preparat szybko się wchłania i przenika w głąb skóry. Jego działanie rozpoczyna się już po kilku minutach od naniesienia na skórę. Najsilniejsze działanie przeciwhistaminowe występuje po 1-4 godzinach od nałożenia na skórę.

Jeśli po tygodniu regularnego stosowania leku objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.

Kto nie powinien stosować tego leku?

Żelu Fenistil nie powinny stosować osoby, u których występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek inny ze składników żelu. Nie powinny stosować go osoby z poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia. Nie zaleca się stosowania maleinianu dimetyndenu w I trymestrze ciąży. Po zastosowaniu leku trzeba unikać ekspozycji na promienie słoneczne miejsc pokrytych żelem.

Skutki uboczne stosowania żelu Fenistil

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej może wywołać skutki uboczne. Działania niepożądane występują u niewielkiej liczby osób i zalicza się do nich: reakcje alergiczne, swędzenie, pieczenie skóry, wysypkę, uczucie suchości.

Uwaga

Jeśli dojdzie do przypadkowego połknięcia leku, należy skontaktować się z lekarzem. Gdy dojdzie do połknięcia preparatu, u dorosłych może wystąpić zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego, obniżenie ciśnienia i senność. Natomiast u dzieci do pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, gorączki, halucynacji, skurczy, spadku ciśnienia. W takim przypadku konieczne jest sprowokowanie wymiotów i zastosowanie środków przeczyszczających.